Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-15, 07:38
  #157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar

Du kan kalla NATO vad du vill. När jag tittar på organisationen så ser jag att den konstant expanderar.
När något hela tiden expanderar så sker det på bekostnad av någon annan.

Expansionen sker på bekostnad av Putins imperiedrömmar,-vilket är bra.

Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
USA kommer inte lämna NATO
Europa är buffertzonen för att USA skall slippa krig på hemmaplan. Det är bättre o ha slagfältet i Europa.

Ja, det vet ju alla, utom Trumpeten som inte alls tänker som alla andra.
Trumpeten tycker ju också att det är kul att vara kompis med den lilla tjockisen i Nord-Korea, något som inte någon annan vettig människa tycker.
Citera
2024-02-15, 07:42
  #158
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar

Personligen tycker jag det är bättre med fred.

Tyvärr tycker inte Putin det samma.
Citera
2024-02-15, 07:44
  #159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar

Nu ser vi resultatet hur det blir när en sida försöker expandera.


Nu ser vi resultatet hur det blir när Putin försöker expandera.
Citera
2024-02-15, 08:21
  #160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flashmaner
Skulle Putin försöka med något sådant så skulle NATO ingripa på ett mycket demonstrativt sätt, inte lika mycket för att trycka till tillbaka ryssarnas styrkor, som för att visa just NATOs sammanhållning och styrka. Det är mycket naivt att tro något annat, att tro att NATO och NATO-ländernas ledare inte skulle förstå det som den här experten tycks tro att han är den enda som förstår.

Precis,-alla NATO-länder fattar, eller åtminstone borde fatta vad som händer om artikel 5 inte håller vatten.
Citera
2024-02-23, 12:35
  #161
Medlem
Finska krigsviljan finns alltid kvar. Även om jag bor i Sverige och ofta besöker Finland så har det ända sen mina tidiga år pratats om Ryssland och krig.
I Finland sover man med kniven under kudden för man vet att den dagen kan komma.

Skulle dö ofantligt många Ryssar i skogarna i Finland, precis som sist.

Sverige har aldrig varit riktigt i krig så här skulle det bli kaos om Ryssarna anfaller.

Om Ryssland anfaller båda länderna skulle jag bli kallad till Finland innan Sverige ens vaknat.
Citera
2024-02-24, 13:02
  #162
Medlem
b00b00s avatar
Från TS länk:

Citat:
Det finns ”en reell risk” för att det blir krig mellan Nato och Ryssland – och Putins första attack skulle då kunna ske i norra Finland.

Är NATO så fega att de inte låter ett land attackera Ryssland i detta läget?
Förutom Finland så har vi ju en del att förlora innan de ger sig på Norge.

Självförsvar i preventivt syfte är väl godtagbart?
Citera
2024-02-25, 09:45
  #163
Avstängd
Totalt trams! Det finns ingen vettig människa som längre tror på att Ryssland vill attackera en massa länder. Även om vi utgår ifrån att Putin är totalt makt-kåt och vill dominera hela världen, så är han inte korkad. Att inleda ett krig mot Finland, som direkt hade lett till krig med även andra länder, som tex Sverige, Danmark, Norge och kanske Tyskland, är helt idiotiskt när du är mitt inne i en konflikt med NATO i Ukraina. Globalisterna och NATO vill att alla ska attackera Ryssland. Det är vad det hela handlar om. Ingenting annat.
Citera
2024-03-02, 09:04
  #164
Medlem
Häromdagen flög ryskt högteknologiskt flygplan helt nära Helsingfors.
Fransk flyg reagerade direkt och jagade bort det!
Men finnen är sin vana trogen och slår inte på stora trumman pga såna petitesser😏
Så visst kan viss testning ske från rysk sida, det vore ju lite konstigt annars efter all paranoia som ryssen gett uttryck för.

Och angående USAs möjliga utträde ur Nato så har Trump tydligen uttryckt en vilja att dela Nato i två grupper!
Då jag läste detta skrattade jag och undrade om han möjligtvis läst mina fb i lägg där jag orerar on ett NatoNorth😁?
__________________
Senast redigerad av rantaplan 2024-03-02 kl. 09:25.
Citera
2024-03-02, 09:12
  #165
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Equinox800
Men inte Finland som land utan det är Nato det handlar om. Så Ryssland vill testa artikel 5 och USA förväntas inte hjälpa till alls enligt experten.
https://www.expressen.se/nyheter/var...ske-i-finland/

Vad en expert säger ger jag inte så mycket för. Börjar Putin larva sig i Finland lär han bli mosad av Nato. Med eller utan hjälp från usa.
Citera
2024-03-02, 12:29
  #166
Medlem
flashmaners avatar
Jaha, så var vi där igen.

Denna gången en dansk så kallad "expert" som inte heller han har fattat att NATO är liiiite smartare än han själv. Alla NATO-länder är mycket väl införstådda med att putin-ponken kan tänkas vilja testa NATOs sammanhållning.

Så om han anfaller NATO om så "bara" i norra Finland, så kommer NATO att kraftsamla rejält. Inte i första hand för att skydda Finska karelen, utan i första hand för att visa putin-ponken att NATO håller ihop.

Ingenting enar så som en gemensam fiende. Se bara på Ukraina, som är/var en korrupt gammal sovjetstat som inte ens är med i NATO. Men NATO och många fler kraftsamlade gemensamt och har ställt upp för Ukraina på massvis med sätt. Och mer kommer det bli!

Hur en "expert" inte kan inse det är beklämmande. Men det är ju tyvärr inte första gången.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback