Citat:
Ursprungligen postat av
Thax21
Vad jag menar är att det funnits en del fan boys som utgått ifrån att Alvar ska vinna på båda loppen på ungefär samma sätt som Nordhagen gjorde idag. "bara att hämta hem gulden" var det någon som skrev härinne för ett par veckor sedan tex.
Alvar tror jag inte har fått sig en reality check. Han är nog mer på det klara med var han ligger redan innan dagens lopp.
Om du syftade på mitt inlägg i Alvar-tråden där jag öppnar upp för ett sådant scenario så framgår det uttryckligen att det i så fall skulle vara under förutsättning att han är i sin absolut bästa form (vilket han uppenbarligen inte är). Vidare skrev jag i samma inlägg att om så inte var fallet skulle han ändå ”vara den bästa 06:an och dessutom vara med och slåss om medaljerna” vilket precis är i linje med utfallet idag.