Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2024-02-02, 16:29
  #1
Medlem
JohannesSnajdares avatar
Halli hallå.

Jag har en 4G router i stugan ca. 30mil bort och har värmesystem och en kamera uppkopplade. Jättebra, man kan slå på värmen hemifrån och titta på älgar som knallar runt stugknuten. MEN, titt som tätt (typ efter 2-3veckor) så går sk*ten ner och man har ingen kontakt tills den startas om.

Jag har "löst" det genom att sätta routern via ett tidur som slår av strömmen en minut varje natt för att tvinga en reboot.

Detta har fungerat men det kan ju fortfarande inträffa att den har dött precis när man behöver den och det är då nästan ett dygn tills den startas om och kommer igång igen.

Routern som sitter där är nån TP-Link, kostade typ 1500:- för två år sen, men nu letar jag efter något bättre.

Så, vilken är den stabilaste 4G-routern som finns?
Vad kör proffsen med?

Tacksam för alla tips.

/js
Citera
2024-02-02, 16:51
  #2
Medlem
Har du någon koll på vilka hastigheter du får upp/ned? Vilken typ av lagringsmedia använder du till kamerafeeden? Spontant tips är att kolla upp vilken mast du kopplar upp dig mot. Om du har fri sikt dit kan du skaffa en riktantenn.

Problemet med trådlösa tekniker är väl framför allt att det är ett contention based medium. Signalen delas av många dvs. Ju fler som är uppkopplade på samma frekvens, desto sämre blir din signal. Speciellt om det är långt till sagda mast.
Citera
2024-02-02, 18:32
  #3
Medlem
NyaHenriksss avatar
Jag använder tp deco 4g-router.
Kan hänga sig efter några månader.
Jag startar om den en gång i månaden.
Citera
2024-02-02, 19:43
  #4
Medlem
Teltonikas routrar är gjorda för professionellt/industriellt bruk. De är inte de snabbaste, men de är superstabila.

Har själv en Teltonika RUT950 i stugan, den har fungerat helt felfritt i alla år.
Citera
2024-02-02, 19:48
  #5
Medlem
Den jag använde när vi inte hade bredband tillgängligt hemma. En av dem bästa sakerna jag köpt! Funkar också att bygga ett meshnätverk med om det skulle behövas med deras andra typer av routrar.

https://www.kjell.com/se/produkter/n...-ax3000-p65099
Citera
2024-02-03, 09:29
  #6
Medlem
Inget 5g på gång? Det kanske är värt att köpa en sådan i så fall.
Citera
2024-02-05, 14:45
  #7
Medlem
JohannesSnajdares avatar
Tack för svar, har börjat kolla lite på såna "industriella" grejer.
Teltonika verkar klart lovande!
Citera
2024-02-05, 16:19
  #8
Medlem
datalogs avatar
Teltonika är väldigt stabila men dyra. Många av deras routrar som säljs än idag är bara cat 4-kompatibla, på dessa får du vara glad om du får ens 5-6 Mbps ute i skogen.
Citera
2024-02-05, 16:50
  #9
Medlem
Marie.gsns2s avatar
Allt trådlöst är i sig själv instabilit då radiovågor i luften kan störas ut av olika saker. Vill man ha något stabilt är det kabel som gäller, helst fiber!
Citera
2024-02-05, 16:53
  #10
Medlem
CHleames avatar
Den här har "watch dog" som startar om routern om ping adressen inte svarar.
Använder den med riktantenner sedan 2 år tillbaks.

https://www.aliexpress.com/item/3270...76997db37aAJms
Citera
2024-02-05, 16:57
  #11
Avstängd
lasse-bengtssons avatar
Nä det finns inte dessvärre.
Citera
2024-02-06, 07:25
  #12
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CHleame
Den här har "watch dog" som startar om routern om ping adressen inte svarar.
Använder den med riktantenner sedan 2 år tillbaks.

https://www.aliexpress.com/item/3270...76997db37aAJms

Det är en viktig funktion, svårt att hävda "totalt stabil" om denna funktion inte finns som en nödgrej.
Rutronik-grejerna har det väl säkert, bara det att det inte skrivs ut.

TP-Link är f ö i min erfarenhet inte alls dålig hårdvara, de brukar vara ganska stabila sedan några år. Kör dem på en del småfirmor och det brukar gå mer än ett halvår mellan problem som kräver omstart. Självklart är dock att man kör en åskskyddsplugg framför så inte nätdelen går åt av åska och liknande och blir instabil, detta är annars en stor källa till problem.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback