Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-01-30, 20:42
  #145
Medlem
AussieRedMans avatar
I detta fall verkar det inte funnits ngt skäl att tvinga av kvinnan slöjan, vid undersökning av foten. Man kan tänka sig själv att behöva ta av sig naken o undersökas intimt vid helt andra problem. Läkaren har heller inte kunnat påvisa varför avklädnad var så viktigt.
Citera
2024-01-30, 20:44
  #146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Det är ju korrekt det du skriver, att läkaren enbart ska undersöka relevanta delar av kroppen. Givetvis. Men sen kan man tycka att inom svensk medicinsk praxis, och även rättssäkerhet, så ingår att kunna se patienten, därmed avses det som allra mest uppfattas som identiteten hos en person, nämligen ansiktet.

Här kan jag tycka att en absolut gräns går, och det är inte orimligt att markera att en läkare ska ha rätt att se en patients ansikte. Men vi kan ha olika åsikter här.

Mest av allt är utfallet dåligt, eftersom det bevisligen spär på hat och rasism mot muslimer. Det går helt enkelt emot folks allmänna rättsmedvetande och uppfattning om rimlighet, att tilldelas ett skadestånd på 70.000 kronor för detta. Vilket leder till olyckliga rasistiska åsikter mot hela gruppen.

Självklart behöver en läkare kunna se ansiktet på sin patient, av flera orsaker! Men framgår inte vad de va för typ av slöja, va de en som täckte ansiktet blir jag fan förbannad på skadeståndet!
Citera
2024-01-30, 20:50
  #147
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Chepo
Ja folk verkar tycka så tills en läkare tycker att deras dotter ska klä av sig naken för att kika på en öroninflammation.

Du får ursäkta om jag är gammalmodig, men det ingår inte i det allmänna medvetandet att det är lika allvarligt att visa ansiktet som att klä av sig naken.

Även som djupt troende muslim får man gå en viss del av vägen för att främja integration och förståelse. Jag kan inte sätta mig in i exakt hur en troende muslim ser på att en kvinna visar ansiktet, men det är svårt att tro att det skulle anses lika allvarligt som att vara helt naken. Det skulle innebära att >99% av personerna de möter i Sverige skulle anses nakna, vilket är synnerligen märkligt.

Jag förstår hur ni menar att det är diskriminering, men någonstans kan jag önska att alla grupper går en liten bit på vägen tillmötes.

Om denna läkare är van vid att >99.9% av dennes patienter identifierar sig med ansiktet synligt, skulle inte den kvinnliga patienten ha kunnat sätta sig in i att läkaren kan ha känt det som konstigt (och lite skrämmande) att undersöka en patient utan att kunna se dennes ansikte?
Citera
2024-01-30, 20:52
  #148
Medlem
ska muslimen ha 70 000kr för detta??? så jävla sjukt! Finns brottsoffer och anhöriga till brottsoffer som har fått mindre/inget alla i skadestånd!! 😡

Detta är bara för att det är en muslim!!
Citera
2024-01-30, 20:54
  #149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Raytheon
Fruktansvärd rasism att behandla kvinnan. Tur att vi har myndigheterna.


rasism? 🤣🤣🤣🤣
Citera
2024-01-30, 20:57
  #150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Soulflower
Myndigheter som tycker hon ska få 70k i ersättning för "diskrimineringen".
En gång när jag gick till läkaren för ont i pungen fick jag ett finger i röven, undrar om jag kan få 70 lök för det också.


nej du är väl svensk? där har du svaret
Hade du varit muslim/somalie/arab ja då hade du fått 70 lök!
Citera
2024-01-30, 21:01
  #151
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PedoJoeBiden
Det svenska samhället hatar verkligen sin egen befolkning.
Det regnar pengar varje gång en blatte känner sig kränkt, men skulle en babbe misshandla, förlama eller t o m mörda en svenne så blir det inte mycket skadestånd till offrets familj.

kunde inte ha sagt det bättre själv! Det är precis så det är, så sjukt!
Citera
2024-01-30, 21:01
  #152
Medlem
70.000:- är vad jag betalat in i skatt efter dryga fyra månaders förvärvsarbete. Att dessa pengar skulle gå till att torka en en kränkt arabs tårar gör att jag känner mig både kränkt (70.000:- kronor kränkt faktiskt) samt idiotförklarad av mitt eget hemland. Jag kräks morötter på detta sjuka jävla land!
Citera
2024-01-30, 21:05
  #153
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Pressmeddelande från diskrimineringsombudsmannen (Diskriminering när läkare bad kvinna att ta av sig huvudduk):

Vad tycker ni? Rimligt? Orimligt?

Det kan ju hända att hon behövde se hela kvinnans kropp. Rätt vanligt om det gäller någon hudåkomma. Jag har haft en del problem med det och hudläkaren ville se hela kroppen när jag var där vad jag minns.

Om det finns en vettig anledning att be om det är det ju inte diskriminering?!? Däremot måste man ju inte följa det läkaren säger men då kan det ju också bli svårt att få rätt diagnos. Men man har ju säkert inte hela bilden här.
Citera
2024-01-30, 21:12
  #154
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mmm...Martin
70.000:- är vad jag betalat in i skatt efter dryga fyra månaders förvärvsarbete. Att dessa pengar skulle gå till att torka en en kränkt arabs tårar gör att jag känner mig både kränkt (70.000:- kronor kränkt faktiskt) samt idiotförklarad av mitt eget hemland. Jag kräks morötter på detta sjuka jävla land!


ja visst är det sjukt! det blir bara värre och värre
Citera
2024-01-30, 21:13
  #155
Medlem
Frågan är kommer kravet bestridas eller ej? Tyvärr är det alldeles för ont om ryggrad i det här landet nu för tiden.
Citera
2024-01-30, 21:19
  #156
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jodosatte
Frågan är kommer kravet bestridas eller ej? Tyvärr är det alldeles för ont om ryggrad i det här landet nu för tiden.

Ja, Region Uppsala kommer att överklaga, sades det i nyheterna.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback