Citat:
Ursprungligen postat av
mikael2
Om nu flyktingar kommer hit och vi ger dom mat husrum, utbildning lönar det sig längre fram?
Dom har inga föräldrar eller andra som betalat skatt till allt detta men jag vet inte om det blir en vinst ieller inte?
Om dom nu har det så borde det var en vinst?
Varför slutar EU länder att ta in flyktingar och varför tar EU länder som det går dåligtför inte in flyktingar Så att dom får en högre standard.
Dom länderna borde det gå dåligt för.
Så varför tar inte Polen och Ungern in invandrare så får om en lika hög standard somverige?
Pratar du om flyktingar eller migranter?
Flyktingar (som till exempel de från krigets Ukraina) skall vi naturligtvis ta emot oavsett om det rör sig om läkare eller pensionärer. Om de är lönsamma eller inte spelar ingen roll, vi får väl ta så många som vi orkar med.
Migranter från Mena skall vi naturligtvis inte ta emot alls. (Migranterna från Mena och Afrika är ju per definition inte flyktingar, för om de varit det borde de ha sökt asyl redan i första säkra land).
Har vi behov av arbetskraft och om det finns sådana som är villiga att flytta hit så bör vi självklart trimma våra rutiner så att de kan komma hit så enkelt och snabbt som möjligt. Naturligtvis med tidsbegränsade uppehållstillstånd.
Alla andra som permanent vill bosätta sig här behöver förstås också en väg in, men då måste dom nog kunna visa att de kan försörja sig och att de inte har oönskade saker i bagaget, vare sig det gäller terrorism, brottslighet eller annat. "God vandel" kallades det tidigare.
Så gör ju de flesta andra länder. Varför kan inte Sverige göra det också?