Citat:
Ursprungligen postat av
Duerf
Snittarvoden för mäklare vid försäljning av en bostadsrätten i verkligheten
Bostadsrättens pris Arvode i kr Arvode i %
0 - 1 miljoner kr 36 000 kr 7,2 %
1 - 2 miljoner kr 44 000 kr 3,0 %
2 - 4 miljoner kr 53 000 kr 2,0 %
4 - 6 miljoner kr 61 000 kr 1,3 %
6 - 8 miljoner kr 79 000 kr 1,2 %
8 - 10 miljoner kr 114 000 kr 1,3 %
10 miljoner kr < 140 000 kr 1,0 %
Stockholmsmäklare ligger lite högre i pris, så lägg till 20 000 kr i arvode.
Det är så uppenbart att du har ingen aning om vad du pratar om och verkar mest vara ute efter att ge dåliga råd och slösa folks tid.
Återigen, kul, du kan googla!
Du har inte med provisionen och bonus dom i regel lurar på sina kunder för varje 100tkr dom kommer över utgångspriset.
Du bor uppenbarligen inte i den kungliga huvudstaden eller någon annan storstad med galna kvm/priser, din byhåla är inte samma sak som Stockholm
Du googlar, jag tar det jag säger från verkligheten, dels mig själv men även vänner och bekanta, arbetskollegor osv
Jag har hört skräckexempel där mäklare lurat av folk 150tkr, är det standard i varje affär som sker i Sthlm?
Såklart inte, men det händer, och så fort du betalar mer än 10kr för en lägenhetsaffär så är du lurad, då mäklare inte behövs.
Så om du betalar 80tkr eller 150tkr för att få iväg 30kvm innanför tullarna i Stockholm med ”hjälp” av mäklare är skitsamma, det är pengar i sjön och helt sinnesjukt då en mäklare har ett flera gånger högre timpris än en jurist när du slår ut deras ”arbetsinsats”
Citat:
Ursprungligen postat av
Dirty.
Jag har fått den helt motsatta prisbilden än du dock, dvs att arvodet till mäklaren går ner och inte upp beroende på hur attraktivt området är. Av alla jag snackat med som sålt relativt nyligen som var det personerna som hade lägenheter i innerstan i Göteborg/Stockholm som betalat minst i arvode och de som sålt i något oattraktivt område i ytterkanten av Göteborg t.ex så har de fått betala mer.
Det är antagligen betydligt högre omsättning och mer lättsålt i innerstan, blir ofta 10+ personer på visningar osv men det kan vara svårt att hitta folk som är intresserade överhuvudtaget i Sveg för att citera dig. Mäklarna tar även prestige i att kriga om marknaden i de attraktiva områdena, vem fan vill vara mäklare i någon skithåla liksom?
Självklart diffar arvoden till mäklare och en period fanns det fan 30 mäklarfirmor bara i Stockholm, det fanns inget slut på det, nu är det dessutom lågkonjunktur, förändrade räntekostnader och annat som såklart påverkar rörelsen på bostadsmarknaden, jag har för mig att flera av dom svindyra har gått i konkurs eller är påväg dit
Men jag säger det ännu en gång, det spelar ingen roll om du luras av 80tkr eller 150tkr för att anlita mäklare, det är pengar i sjön för något som du enkelt kan göra själv så länge du är normalbegåvad med fungerande sinne