Det är för att "proryssar" på FB egentligen inte bryr sig om ryssland, inte vet något om Ryssland, de är bara mammas pojkar som gillar att låta tonårigt rebelliska och sakfrågan spelar ingen roll så de blandar och ger.
Men Zelensky är ju en nazist - enligt Putin och hans anhängare - och nazister avskyr HBTQ och dylikt.
Så hur går detta ihop nu?
Det kallas för kognitiv dissonans, när två logiska motsatser måste samsas i en och samma hjärna, och för att stå ut med denna dissonans så hittar hjärnan på vad som helst för att få vara ifred, även totalt ologiska saker. T.ex kan man mycket väl veta att rökning dödar, vilja leva så länge som möjligt, och ändå röka.
Absolut samhällen som accepterar och frontar den agendan. Givetvis har det funnits individer med avvikande sexuella böjelser genom historien, men det har aldrig varit normen för ett helt samhälle då det är onaturligt din nöt.
När jag ser tillbaka rent historiskt kan jag faktiskt enbart komma på ett samhälle där det inte fanns några begränsningar för sexuella avvikelse/perversioner. Det var ''Sodom & Gomorra'' och hela den staden blev ju utplånad av gud då han ansåg att alla som bodde där var för degenererade. Som sagt detta är från bibeln så det är möjligt att det aldrig har funnits ett sånt samhälle för ens idag då (väst)
"Enligt traditionen förknippas Sodom med homosexualitet, vilket ursprungligen troligen grundar sig i att invånarna ville våldta två män som var på besök hos Lot.[2] Denna tolkning förekommer redan i Bibeln[3] och har förts vidare genom begreppet sodomi."
"Sodomi (även onaturlig otukt) är liksom perversion en gammal benämning på avvikande sexualitet, främst sex med djur (zoofili) eller med person av samma kön (homosexualitet). Det mesta förutom sanktionerat vaginala samlag har räknats hit inklusive smisk, anal- och oralsex med mera. Ordet är härlett från den bibliska berättelsen om Sodom och Gomorra i Första Moseboks 19:e kapitel.[1] Den som bedrev sodomi kallades sodomit."
Jag förstår inte vad problemet med homosexuella är egentligen, så länge de håller sig för sig själva.
Thailand är ett land som har betydligt mer normaliserad homosexualitet än Sverige. Att någon är Tom eller Ladyboy t.ex. ses som ganska normalt där, medan det fortfarande är stigmatiserat här.
Putin har ju nyligen träffat Thailands president i kina, och de verkar ha goda relationer.
Antalet Ryska turister i Thailand är också på all time high, och man har infört mer generösa visumregeln för ryssar.
Borde inte Putin gå ut och fördöma dessa ryssar som förrädare som smiter från kriget och i stället spenderar tid i ett sodomit-land?
Varför detta enorma tjat om att Ukraina är dåligt för att väst har HBQT och massinvandring?
Jag förstår det inte.
Om det är så du har uppfattat det, så är det klart att du inte fattar. Du har ju avsiktligt försökt att inte förstå, om du inte kan göra en bättre sammanfattning än så här.
HBTQ är väl förbjuden i Ryssland. Jag föredrar ett konservativt samhälle med muslimer än ett USA inspirerat samhälle med muslimer. Det är inte muslimerna som är problemet. Det är inte heller invandring som är problemet utan hur det hanteras.
Ryssland drar väl paralleller för att om Ukraina blir "eu-land" så får de anpassa sig annars stryps bidrag osv som med Ungern. Det är ju vad som sker eller kommer att ske..
HBTQ är en tydlig indikation på ett sjukt och perverst samhälle. Nej det finns inte mer HBTQ i Ryssland än i västvärlden(Ukraina inkluderat),
HBTQ/LGBTQ-rörelsen är dessutom förbjuden i Ryssland.
För övrigt är det rent procentuellt fler muslimer i Sverige än Ryssland, så vi borde nog vara mer oroliga för Sveriges del än Rysslands, eller vad tycker du?
Visst har det funnits en väldigt liten mängd homosexuella i äldre civilisationer, men knappast transexuella eller "queers". Utöver det så var homosexuella väldigt lågt stående, och i Grekland kallades de "kinaidos", vilket översätts till "en som bär skam".
Du har enbart svalt propagandan om grekerna baserat på 20 godtyckligt tolkade vaser, av 80 000.
Västvärlden, och främst den judiska median, pushar dessa dekadenta ideal för att urholka civilisationen. Man vill skapa svaga människor som är lätta att styra, eller importera en mängd undermänniskor från världens alla hörn.
Därför säger Ryssland sanningen.
Ja kamrat! ryssland "säger sanningen"! Om någon annan säger något annat så ligger det i farans riktning att hen aldrig säger något mer...
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
Det som är förbjudet i Ryssland och även fram till 2015 i Ukraina (jag var i Kiev då) är att påverka och hjärntvätta småbarn med HBTQ fanatism från HBTQ-sekten. Naturligtvis fattar vilken Komvuxstudent som helst att man inte kan förbjuda att man gör vad man vill med fekalieröret mellan 4 väggar, vill man använda det som fitta, varsågod!
Det är lämpligt att dela ämnet i (minst) 2 delar:
1) Vill man packa bajs eller ägna sig åt annat sodomi i sitt sovrum, privat, ok.
2) Vill man få privilegier och extra rättigheter för att man tar den i 2:an, visa sig halvnaken som på gay pride, jucka offentligt med knullrörelser, ha transor som berättar 'sagor' för små barn, etc INTE OK
De flesta människor har inga problem med 1) men tycker det är jobbigt att få 2) nedtryckt i truten och tvingad att leva sig in i sjuka människors disforier. INTE OK
Ett exempel är när den nye franske statsminister presenterades som "den förste öppet bög statsminister". Man vill normalisera att i ens CV ingår ens sexuella preferenser, som om jag skulle inkludera i mitt CV att jag gillar stora bröst eller tight fitta. Sjukt. Sodom och Gomorra.
Man ska inte glömma att fram till 90 talet klassades bögeri av WHO som sjukdom (disfori) och genom maffialiknade press och inte medicinsk bedömning lyckades man exkludera det från listan.
Många Gröna politiska partier i Europa hade lov till sex med minderåriga på sin agenda på 80-talet och det togs bort för det var politiskt inkorrekt, men de vill det fortfarande på vänsterhåll. Lyssna bara på Irene Montero i Spanien, hon uttrycker det i all klarhet idag as we speak:
“Todas las niñas, los niños, les niñes de este país tienen derecho a conocer su propio cuerpo, a saber que ningún adulto puede tocar su cuerpo si ellos no quieren y que eso es una forma de violencia, tienen derecho a conocer que pueden amar o tener relaciones sexuales con quien les dé la gana, basadas eso sí en el consentimiento” på svenska betyder “Alla flickor, pojkar och icke-binära barn i detta land har rätt att lära känna sin egen kropp, att veta att ingen vuxen får röra deras kropp om de inte vill och att det är en form av våld, de har rätt att veta att de kan älska eller ha sex med vem de vill, baserat på samtycke.” Som vi alla vet, småbarns samtycke till sex är INTE giltig.
Det man vill i Ryssland, med all rätt, är att slippa bli smittad av den västerländska Sodom-och-Gomorra sjuka, och vi är många som tycker att det är alldeles rätt. Klart att många förfittade "män" i vårt avlånga land rynkar på näsan, men de är undergivna "feminister", manginas och simps. Såna som applåderar när det börjar säljas vita brudklänningar med gylf. Man blir spyfärdigt.
På vilket sätt "smittas" ryssland för det fall den psykotiske dvärgen i kreml INTE tillåts invadera, ockupera, annektera och föra anfallskrig mot fredliga grannländer?
Ja kamrat! ryssland "säger sanningen"! Om någon annan säger något annat så ligger det i farans riktning att hen aldrig säger något mer...
Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).
Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).
Du menar att ett land, grupp eller en människa som haft fel i vissa saker inte kan ha rätt i andra?
Hitler var vegetarian, och Nazityskland propagerade för djursrättigheter. Är det dåliga saker?
Nej, jag menar att det är fel att försöka tvinga någon annan till underkastelse, t.ex. medelst anfallskrig vilket den psykotiske dvärgen i kreml ägnar sig åt.
I sammanhanget synes onekligen inte ryska folket ha många "rätt". Först livegna under Tsaren, sen slavar under den kommunistiska diktaturen och nu under diktator putain... Det ryska "folket" (med undantag som bekräftar regeln) synes vara ett kollektivt exempel på Dunning-Kruger effekten...
Jag skulle gissa att man letar efter en ingång till att påverka bland de människor som känner att allt är skit och att allt är riggat till deras egen nackdel.
Att de misslyckats i livet har så klart ingenting med dem själva att göra, utan det är bögarnas, judarnas, invandrarnas och covidvaccinets fel att de inte är de stora framgångsrika företagsledare som de förtjänar att vara och har en 10-poängare till fru och ett fett hus i Marbella.
Därför så kan man samla de som inte gillar bögar, judar, invandrare och covidvaccin under ytterligare en åsikt: "Putin är en riktig man, och ryssland bra. Väst dumma". Sen hakar alla dessa personer på detta samtidigt som de påpekar att alla andra är lamm som naivt gör som någon annan säger att de ska göra
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!