Citat:
Ursprungligen postat av
markusahlqvist
Jag tycker det är svårt. Barn, idag mer än någonsin behöver disciplin, hårdare tag helt enkelt. Men ingen ska bli misshandlad, men är detta misshandel? Han snattrar snabbt till med "pinnen".
Jag har bekanta inom andra sporter, vissa länders ledare är så mkt hårdare än detta och många av dessa länder tar medalj på EM, VM.
Tränarnas metoder ska vara i balans, hårda, men ska ju ej skapa nån stor rädsla lr trauma hos utövaren, men ibland beror det absolut på utövaren med.
Läser RF-toppen Anna Iwarsson, som varit engagerad inom flera väldigt "tuffa" idrotter, t ex bordtennis, Friskis & Svettis och fotboll och hon är ju ej nådig, så han är nog körd, att titta fel på en utövaren i dessa tider är förenat med utfrysning likt Metoo, och det är en del i vf Sverige absolut ej kommer leverera medaljer i många idrotter i framtiden.
Jag har själv barn som gått på kampsport, sett dom gråta osv och det är det som krävs ibland, ledare som fått höja rösten ordentligt mot barnen. Det är den balansen, jag vet ej hur barnet som Chago "slår" mår, men det skiter ju RF och media i fullständigt.
Visst ska det förekomma en viss disciplin i kampsportssammanhang. Det handlar väl mer om metoderna som används för att upprätthålla disciplinen. Barn är olika känsliga och man kan aldrig med säkerhet förutsäga hur de kommer att påverkas.
Fysisk bestraffning av barn är förbjuden i alla andra sammanhang och det bör inte vara någon skillnad i det här fallet. Han lär vara rökt som förbundskapten.
Sen är det ju helt uppenbart att han ljuger kring vissa av frågorna. Han påstår exempelvis att den smalare pinnen är i samma material som de andra vadderade skumgummirören. Det ser man ju direkt i filmen och hör på ljuden att det omöjligt kan stämma.