Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Topic för tråden är alltså de fakta och slutsatser som tas upp i den citerade artikeln och om den är ett tecken på ett iofs senkommet uppvaknande i västliga media.
Med denna frågeställning hör tråden mer hemma i "Medier och journalistik".
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Jag ser snarare medias verklighetsfrämmande rapportering om det här kriget som en slags masspsykos. En masspsykos som började långt innan 2022 (eller 2014). Journalisterna är vid det här laget lika indoktrinerade som sina läsare, av sin egen och andras propaganda.
Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Den svenska journalistiken är däremot stendöd.
Skulle säga att journalister inte är anställda för sin prediktiva eller intellektuella förmåga utan utifrån sin förmåga att reproducera publikationens inriktning, som till syvende og sidst bestäms av ägarna. "Media", eller egentligen alla kulturellt självreproducerande grupper, skapar sina egna mytologier och sociala hierarkier. De är därför inte intresserade av att undersöka sakförhållanden kritiskt, eftersom vissa tankar redan från början är -- bokstavligt talat -- otänkbara, grundat i den egna självbilden.
En sådan här intagen artikel kommer snarare användas för att förstärka det egna narrativet, med "experter" och tyckare från den egna sidan som får komma in och säga emot. Det är en del av en dramaturgi, inte ett uppvaknande.
Vad gäller sakfrågan så har jag länge sagt nästan identiska saker: Lågteknologi tillverkar ryssarna lika bra själva (och betalar detta i rubel), sanktioner mot högteknologiska vapendelar löser man via Kina (och det handlar om i sammanhanget låga volymer), och konfiskationen av ryskt ägande runtom i världen är extremt förkastlig och strategiskt kontraproduktiv -- det är tjuveri, även om jag medger att det i detta fall handlar om tjuvar som stjäl av andra tjuvar, men det kommer leda till att USA inte betraktas som en seriös partner av icke-vasaller.
Citat:
Ursprungligen postat av
hockex
Vet inte riktigt vad poängen med tråden är, har Ryssland påverkats enormt av sanktionerna? Ja
Hur mycket man än vill vinkla det så är det uppenbart att det haft en stor påverkan.
Citat:
Ursprungligen postat av
RealTide
Sanktionerna biter mycket hårt på ryssland den som säger annat är en kork.
Ni kan omöjligt veta hur sanktionerna i praktiken biter. Att ni ändå uttalar er tvärsäkert i frågan kan förstås ha flera förklaringar, ingen av dem smickrande för er.
Citat:
Ursprungligen postat av
YP4XQ
De som äger pengaflödena skiter väl högfullt i vad det kostar det är ju konsumenten som får betala priset och de tar sina procent precis som vanligt? Som med elen eller bensinen och dieseln... Vi står för mellanskillnaden.
Så är det. Sedan kommer det braskande rubriker i tidningarna om hur många fantasiljarder Vattenfall och Wallenbergarna och bankerna gjort i vinst och dumsvensken ba "guuu va braaaa de går för Sväärrjjjeeeee!".