Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-01-19, 15:38
  #13
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jordgubbe
Du försöker förmedla att det är en ståndpunkt av Newsweek, det är det inte. Och dessutom dra växlar på det och snacka om rysslands bekräftade seger. Det är en av flera proryska insändare av dessa skribenter som tidningen tagit in, men i övrigt tar sina händer ifrån, och skall diskuteras i den kontexten.

Se mitt svar till -Info- ovan. Det jag syftade på var att de överhuvud taget publicerade en artikel som avvek från det officiella narrativet.

En OP är inte heller någon "insändare" utan en artikel från en extern skribent.
2024-01-19, 15:43
  #14
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clint Ruin
Innan du tar den artikeln som något slags fakta så bör du nog kolla vad som skrivs om artikelförfattarna, de har ifrågasatts för sitt förhållande till fakta och proryska inställning.

Jag är inte särskilt intresserad av vad dina trollsmedjor skriver. Fakta om sanktionerna och deras resultat talar sitt eget tydliga språk. Rysslands ekonomi går som tåget, medan EU är på väg in i en recession som förorsakats av sanktionerna.
2024-01-19, 15:44
  #15
Avstängd
RealTides avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Se mitt svar till -Info- ovan. Det jag syftade på var att de överhuvud taget publicerade en artikel som avvek från det officiella narrativet.

En OP är inte heller någon "insändare" utan en artikel från en extern skribent.
Du har ingen aning vad du pratar om.
Dessa 2 herrar har publicerat många " artiklar " om kriget som alla går ut på att det är bäst att låta Putin få som han vill.
Betalda propagandister?
__________________
Senast redigerad av RealTide 2024-01-19 kl. 15:50.
2024-01-19, 15:51
  #16
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nasserasse45
Det är snarare Europa som sanktionerade sig själva. De fick billig energi från Ryssland och betalar numera 4-5 gånger mer, då de importerar från USA och Qatar.

Riktiga stolpskott hela bunten. Snacka om att vara vasallstater åt USA, som har förstört den europeiska ekonomin....

EU sanktionerar förvisso sig själva, och utebliven rysk gas ersätts som sagt av dyr amerikansk LNG, så det blir klirr i kassan för USA. Jag har skrivit mer om hur USA parasiterar på EU:s förstörda ekonomi här:

(FB) Sahra Wagenknecht startar ett riktigt vänsterparti
2024-01-19, 15:58
  #17
Avstängd
Melange5738s avatar
Vi ser protester över hela Ryssland över läckande fjärrvärmesystem, Ryssland har enligt egen utsago bränt hälften av sina reserver och förlusten ökar varje månad. Kan de fortfarande köpa Stella Artois i Moskva? Ja, och? Vad spelar det för roll när det snart är så kallt i lägenheterna att t.o.m den hembrända vodkan fryser?
2024-01-19, 16:00
  #18
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av YP4XQ
De som äger pengaflödena skiter väl högfullt i vad det kostar det är ju konsumenten som får betala priset och de tar sina procent precis som vanligt? Som med elen eller bensinen och dieseln... Vi står för mellanskillnaden.

Mycket av energi- och sanktionspolitiken handlar också om ett power grab från Bryssel. Precis som Coronastödet gjorde. Vassalerna i Bryssel vill styra hårdare över sina undervasaller, vare sig vi talar om Sverige, Grekland eller Ungern.
2024-01-19, 16:00
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Militärutgifterna äter upp en allt större del av kakan.

Och 99% av pengarna militären får går raka vägen ner i fickorna på tjuvarna som befinner sig på alla nivåer i kedjan . . . eller har Putin fått bort korruptionen i Ryssland?
Det duger inte att stirra sig blind på hur många procent av BNP som går till militär upprustning utan att komma i håg att det är Ryssland man talar om,-landet där korruption ÄR systemet.
2024-01-19, 16:02
  #20
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Topic för tråden är alltså de fakta och slutsatser som tas upp i den citerade artikeln och om den är ett tecken på ett iofs senkommet uppvaknande i västliga media.

Med denna frågeställning hör tråden mer hemma i "Medier och journalistik".

Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Jag ser snarare medias verklighetsfrämmande rapportering om det här kriget som en slags masspsykos. En masspsykos som började långt innan 2022 (eller 2014). Journalisterna är vid det här laget lika indoktrinerade som sina läsare, av sin egen och andras propaganda.

Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Den svenska journalistiken är däremot stendöd.

Skulle säga att journalister inte är anställda för sin prediktiva eller intellektuella förmåga utan utifrån sin förmåga att reproducera publikationens inriktning, som till syvende og sidst bestäms av ägarna. "Media", eller egentligen alla kulturellt självreproducerande grupper, skapar sina egna mytologier och sociala hierarkier. De är därför inte intresserade av att undersöka sakförhållanden kritiskt, eftersom vissa tankar redan från början är -- bokstavligt talat -- otänkbara, grundat i den egna självbilden.

En sådan här intagen artikel kommer snarare användas för att förstärka det egna narrativet, med "experter" och tyckare från den egna sidan som får komma in och säga emot. Det är en del av en dramaturgi, inte ett uppvaknande.

Vad gäller sakfrågan så har jag länge sagt nästan identiska saker: Lågteknologi tillverkar ryssarna lika bra själva (och betalar detta i rubel), sanktioner mot högteknologiska vapendelar löser man via Kina (och det handlar om i sammanhanget låga volymer), och konfiskationen av ryskt ägande runtom i världen är extremt förkastlig och strategiskt kontraproduktiv -- det är tjuveri, även om jag medger att det i detta fall handlar om tjuvar som stjäl av andra tjuvar, men det kommer leda till att USA inte betraktas som en seriös partner av icke-vasaller.

Citat:
Ursprungligen postat av hockex
Vet inte riktigt vad poängen med tråden är, har Ryssland påverkats enormt av sanktionerna? Ja

Hur mycket man än vill vinkla det så är det uppenbart att det haft en stor påverkan.

Citat:
Ursprungligen postat av RealTide
Sanktionerna biter mycket hårt på ryssland den som säger annat är en kork.

Ni kan omöjligt veta hur sanktionerna i praktiken biter. Att ni ändå uttalar er tvärsäkert i frågan kan förstås ha flera förklaringar, ingen av dem smickrande för er.

Citat:
Ursprungligen postat av YP4XQ
De som äger pengaflödena skiter väl högfullt i vad det kostar det är ju konsumenten som får betala priset och de tar sina procent precis som vanligt? Som med elen eller bensinen och dieseln... Vi står för mellanskillnaden.

Så är det. Sedan kommer det braskande rubriker i tidningarna om hur många fantasiljarder Vattenfall och Wallenbergarna och bankerna gjort i vinst och dumsvensken ba "guuu va braaaa de går för Sväärrjjjeeeee!".
__________________
Senast redigerad av bergsturk 2024-01-19 kl. 16:04.
2024-01-19, 16:09
  #21
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Jag är väl medveten om att Sverige och EU är amerikanska vasaller, men det har vi varit i åtminstone 20 år. Se mina inlägg här för mer om detta:

(FB) Glubb Pasha: The Fate of Empires

NATO-anslutningen och proxykriget mot Ryssland är en konsekvens av vårt vasallskap, inte orsaker till det.

Hur som helst borde svenska journalister åtminstone ha samma frihet som amerikanska journalister att kritisera det officiella narrativet. Sådan kritik förekommer fortfarande i USA, kanske inte i CNN eller Fox News, men på annat håll.

Den svenska journalistiken är däremot stendöd. Case in point: Uppdrag gransknings propagandafilm om Nordstreamattentatet, som var ett rent beställningsjobb från britterna.

Om något är "stendött" så är det oliktänkande i ryssland...

Vad var sovjetunionen? En kommunistisk diktatur som styrdes med järnhand från Kreml, där oppositionella och oliktänkande förföljdes, fängslades, skickades i Gulag, eller mördades av den ondskefulla regimen. Där folket levde i misär (den socialistiska politiska eliten givetvis undantagen).

Vad är ryssland av idag? En kleptokrati som styrs med järnhand från Kreml av den enväldiga diktatorn putain, som bekant är f.d. KGB överste. Ett land där oppositionella och oliktänkande (inklusive journalister som rapporterar om oegentligheterna) förföljs och mördas av regimen. Där folket lever i misär (den putainska politiska eliten givetvis undantagen).

https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...lled_in_Russia
https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...assassinations
2024-01-19, 16:21
  #22
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Du synes ha "missförstått" historien vad gäller den psykotiske dvärgen i kremls "tillsättning". Hen "kom" inte alls. Ondskans imperiums sammanbrott var oundvikligt. En utmärkt dokumentär som belyser skeendet är "Russia 1985–1999: TraumaZone." Den kulminerar med att oligarkerna placerar den putain på tronen.

Egennamn har inte artikel på svenska. Det är lika fel som när folk skriver the Putin på engelska.

Men detta sagt, så har du rätt i att oligarkerna först trodde att Putin var deras man. Det var därför som han utsågs till Jeltsins kronprins. När han väl kom till makten sammankallade han dock ett möte med oligarkerna där han klargjorde vem som bestämmer från och med nu. Vissa oligarker, som Chodorkovskij, fann sig inte i det, och fick betala ett dyrt pris både i pengar och i form av personlig frihet.

Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
En fråga i sammanhanget är om det ryska folket är kapabla till något annat än att vara förtryckta av makten? Först livegna under Tsaren, sen slavar under den kommunistiska diktaturen och nu under diktator putain...

En fråga som många ställt genom historien. Jag tror att svaret är detsamma som för Kina. Både ryssarna och kineserna har sett vad som händer när det egna landet slits sönder av krig och interna konflikter, och prioriterar därför stabilitet framför frihet om de tvingas välja.
2024-01-19, 16:22
  #23
Medlem
Reguluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Med denna frågeställning hör tråden mer hemma i "Medier och journalistik".

Eftersom jag också vill att innehållet i artikeln, som handlar om kriget i Ukraina, ska kunna diskuteras håller jag inte med om det.
2024-01-19, 16:23
  #24
Medlem
369Qs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Menar du att USA är en svensk vasall? Det får du nog i så fall utveckla.


Det är väldigt invecklat och off topic. Nazismen är en del av det. Natos HQ är byggt efter Waffen SS blixtar (Vril) om du studerar byggnaden uppifrån. Dom gömmer sin symbolik i det öppna. Du ser liknande på väldigt många platser i Sverige. Mitt framför folks ögon.


Men den bild allmänheten har av nazister är minst sagt bristfällig. En sub-division (Waffen SS / Skulls and bones) som är en del av en långt större organisation som inte varit knuten till Tyskland specifikt. Folk ser bara militärmakt och pengar. Det man tillåtits känna till.

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback