Jag har upptäckt att det blivit gravrost i en DeBuyer som jag haft liggandes ute i förrådet i ett par år, så nu är det gropar i själva stekytan..
Går den att rädda, nån som har nåt bra tips?
En första tanke är att du är nobel i din tanke.
Förslaget landar dock i en fortsättning för stekpannan hos Stena metall dvs. återvinning.¨
Det är ju inga större pengar som går förlorade.
Har man en egen svets så.. Tekniken för påläggssvets är egentligen inte så svår, men man behöver en bra bänkslipmaskin med tillhörande polertrissa.
Detta plus att allt är ju beroende på mängden "hål" och syftet med "reperation". Är det mer kosmetika än att stekpannan måste fixas för att stekytan är helt förstörd? Funkar en vanlig inbränning?
1326.- billgste på nätet just nu, inga större pengar visserligen men om det fanns en enkel effektiv lösning så hade den ju varit värd ett fortsatt liv i uteköket
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!