Brukar inte se handboll så mycket så vänder mig till er som är lite kunnigare.
En utespelare får ju inte ta bollen med foten. Men målvakten får ju vidröra bollen med foten.
Är det tillåtet för målvakten att sparka bollen in i motståndarens mål (typ ett fotbollsskott) från eget mål? Tänker på de situationer när de andra laget har tagit ut sin målvakt.
Jag fattar att man nog normalt kastar bollen även som målvakt. Men skulle det vara tillåtet att göra en fotbollsspark och sätta den i andra lagets mål?
Emil har blivit min favorit, liknar en som spelar korp handboll och en annan dansk med svenskt efternamn lindberg en 42 årig gubbe, Grymt dom spöar skiten ur Norge som inget hopp har när vi möter dom
Men asså hur kan folk tycka Sverige e bra? Seriöst. Vi hade tur mot holland
Mot Danmark, Slovenien och Portugal får vi straff efter straff, hjälp av domarna. Utan domarens hjälp hade vi fått stryk av Slovenien och Portugal. Sverige e helt klart en av de svagare lagen i denna runda.
Danmark spelar Gidsel fast de leder med 19-13..med sin skadehistorik. Spelat 50 minuter/match hittills.
De känner sig inte säkra. Och det ska de nog inte heller trots allt. Vips så svänger matchen en aning och så blir det darr. Klassiskt.
Men visst, sannolikheten är väl relativt låg.
Edit; Glömde grisbonden i mål.
__________________
Senast redigerad av Addhoc 2024-01-21 kl. 21:33.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!