Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 9
  • 10
2024-01-19, 08:38
  #109
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av grungewhore
Man blir väl livrädd när krig bryter ut, man säger farväl till sina älskade, det blir samlag och tre månader senare syns det. Det är nog inte konstigare än så.
Ja, och kanske har de heller inte preventivmedel och då blir det som det blir. Sen vill de säkert också föröka sig för att kompensera från bortfallet dvs de som dött i kriget.
Citera
2024-01-19, 08:50
  #110
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HORSVERIGE
Ja, och kanske har de heller inte preventivmedel och då blir det som det blir. Sen vill de säkert också föröka sig för att kompensera från bortfallet dvs de som dött i kriget.

Stämmer - styrande och religiösa ledare förhindrar alla preventivmedel i Gaza.

Just för att det ska bli så många palestinier att de till slut genom sitt stora antal kan besegra Israel och slutligen västvärlden.

En västvärld som fortsätter skicka bistånd i miljardnivån medan de föder barn efter barn - sina tänkta framtida krigare.

Frågan är därför berättigad:

Är det de muslimska palestinierna på Gaza eller vi som är mest korkade och naiva?
Citera
2024-01-19, 08:59
  #111
Avstängd
Den som skänker bort sina surt förvärvade pengar är de som är idioter. För övrigt frågar man sig vart de pengarna egentligen tar vägen när man ser detta videoklipp:
https://www.youtube.com/watch?v=OUMl58i4m0w
Citera
2024-01-19, 09:24
  #112
Medlem
colis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HORSVERIGE
Den som skänker bort sina surt förvärvade pengar är de som är idioter. För övrigt frågar man sig vart de pengarna egentligen tar vägen när man ser detta videoklipp:
https://www.youtube.com/watch?v=OUMl58i4m0w

Problemet är ju också att det inte bara är 90-konton insamlingar som skickar pengar till Gaza.
Svenska regeringen har varje år skickat över 150 miljoner i bistånd enbart till Gaza.

Medan befolkningen i Gaza röstat fram och stött Hamas, som till slut begick sin dödliga räd mot tusentals civila i Israel 7/10. Naturligtvis delvis finansierade av dina och mina skattepengar.

Till och med Israel har skickat biståndsmiljoner till palestinierna på Gazaremsan - medan palestinierna fött barn efter barn som de uppfostrar till att hata Israel och smida terror och krigsplaner.

Sedan 7/10 har dock Israel stoppat dessa biståndspengar. Medan Sverige har fördubblat biståndsmiljonerna och på tre månader pumpat in över en kvarts miljard -250 miljoner - i Gaza.
Allt medan kvinnorna i Gaza fortsätter att bli gravida.
Citera
2024-01-19, 10:27
  #113
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av coli
Sedan 7/10 har dock Israel stoppat dessa biståndspengar. Medan Sverige har fördubblat biståndsmiljonerna och på tre månader pumpat in över en kvarts miljard -250 miljoner - i Gaza.
Allt medan kvinnorna i Gaza fortsätter att bli gravida.
Sverige påstår sig värna klimat och miljö men agerar precis tvärtom.

Kollade förresten upp Ismail Haniyeh (en av snubbarna i videoklippet). Han har 13 ungar och tre av hans systrar bor i Israel. Flera av systrarnas barn har varit med i Israel Defense Forces.
Haniyeh leads a lavish lifestyle in Qatar, and his wealth is estimated at 2.5-4 billion USD. During the 2023 Israel–Hamas war, the IDF recovered receipts for purchases of jewelry worth tens of thousands of dollars by one of his sons.

Palestinierna ska finansieras av de sina, de med miljarder dollar på fickan.
Citera
2024-01-23, 12:47
  #114
Medlem
StigHelmutts avatar
Om alla vill ner till Allan igen, är det väl ingen ide att fylla på jorden

Citat:
Ursprungligen postat av coli
Tror du har svaret på den här frågan i artikeln nedan.

”1992 födde kvinnorna i Gaza i genomsnitt 8,3 barn var, bland de högsta födelsetal som uppmätts någonstans. Nästan hälften av befolkningen är i dag yngre än 14 år.”
……..
”Gaza - som 1950 beboddes av cirka 240 000 människor - år 2050 kommer att hysa över 4,4 miljoner invånare”
………..
”Inte bara för att föda fler män som kan slåss för Palestina utan också [för att överträffa judarna i antal. Om den palestinska staten införde preventivmedel skulle det attackeras av både religiösa och politiska figurer.”
……..
- Jag har frågat kvinnor vars män är arbetslösa och som har åtta barn men återigen är gravida varför de fortsätter att skaffa fler barn. De bara skakar på huvudet och frågar: "Vad spelar det för roll, vi har ändå ingen framtid" eller "Gud kommer att ta hand om oss".

Enligt UNDP saknas familjeplaneringsprogram på palestinskt territorium, endast sådana relaterade till mödravård före och efter förlossning finns att tillgå.”


https://www.gp.se/nyheter/varlden/be...f-6ea8121e6de2
Citera
2024-01-23, 12:48
  #115
Medlem
StigHelmutts avatar
Men ska dom pippa in nya munnar att mätta, får dom mätta dem själva.
Vi har redan full sjå med att hålla de som redan finns vid liv, otacksamt att pippa in fler

Citat:
Ursprungligen postat av MrTomte
Intressant fråga på sätt och vis...

Till att börja med så är det egentligen inte Expressen som presenterar siffran 180 barn per dag utan WHO.
"There are an estimated 50 000 pregnant women in Gaza, with more than 180 giving birth every day."
https://www.who.int/news/item/03-11-...-agencies-warn

Dessa siffror kommer troligen från hälsoministeriet i Gaza som ju drivs av Hamas och som allt som kommer från Hamas bör man vara väldigt kritisk till informationen men jag kan inte direkt se någon anledning att blåsa upp dessa siffror och dessa siffror är inte heller så annorlunda mot vad som rapporterats in tidigare år. Födslar 2023 skiljer sig inte från födslar 2022, 2021 eller tidigare. Vi kan jämföra med Sverige där vi ligger runt 274 födslar per dag. Då är Sverige å andra sidan ca 4 ggr så stor som Gaza räknat i befolkning så en jämförbar siffra vore alltså 68 födslar per dag för Sverige (om Sverige hade haft lika många människor som Gaza) mot 180 födslar per dag för Gaza. Det är alltså en klart högre nativitet i Gaza än i Sverige normalt sett. Detta ser jag inte som det minsta konstigt utan det är tvärtom rätt rimliga siffror.

En annan sak... snittet om 180 födslar per dag kan inte bero på kriget för mig veterligen tar det ca 9 månader innan ett foster är "färdigbakad". Däremot är en annan detalj intressant. 50000 / 365 = 137. Snittet 137 födslar per dag är ju en bra bit från 180 som anges. Min teori är att det är klart färre herdestunder efter att kriget bröt ut för antalet gravid har ju sjunkit rätt mycket. Har man ett snitt på 180 födslar per dag borde det vara ca 66000 gravid mest hela tiden. Nu är det alltså endast 50000 gravida vilket jag skulle påstå är en så stor minskning att det mest troligen inte är en vanlig variation. Min tolkning är alltså att det har nuppats klart mindre de senaste 3 månaderna än vad det normalt görs och min gissning är att antalet gravida kommer, likt antalet födslar (med 9 mån eftersläpning), att sjunka.

Är det då så smart att föda så många ungar under dessa omständigheter? Ja, faktiskt. Det är helt rationellt. Här i Sverige får du pension (nåja) så din ålderdom är tryggad. I Sverige är det väldigt få barn som dör för vi har en bra (nåja) sjukvård. Den palestinska befolkningen är till stor del beroende av informella familjebaserade arrangemang för att ge inkomster till den äldre befolkningen. Större delen av arbetskraften (85%) på Västbanken och Gaza omfattas inte av någon socialförsäkring. Det finns alltså ingen pension. Mao så är du beroende av din familj för att kunna överleva när du blir äldre så därför blir det rationellt att skaffa flera barn så att de kan försörja dig på ålderns höst. Eftersom sjukvården är så dålig så dör många barn i tidig ålder vilket gör att det är rationellt att föda många barn i förhoppningen att tillräckligt många överlever så att du själv kan överleva när du blir gammal.

Man skulle kunna säga att barn i den här delen av världen kan ses som en pensionslösning.

EDIT:
Sverige har ca 1.7 födslar per kvinna (samma som i USA). På Västbanken och i Gaza är snittet 3.5 vilket kan jämföras med Irak t.ex. som har samma snitt. Detta är inget exceptionellt. Niger toppar med 6.8 följt av Somalia och Tchad på 6.3.
Citera
2024-01-24, 14:07
  #116
Avstängd
Det kan mycket väl bero på våldtäkter. Detta brukar alltid ske under krig. Jag säger inte att det är så, men det kan ju vara som så att israeliska soldater våldtar palestinska kvinnor.
Citera
  • 9
  • 10

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback