Citat:
Ursprungligen postat av
Newkie
En klassiker (ett skämt såklart) när jag mönstrade, var att man skulle rulla in sig i mattan och säga att man är en kåldolme, när man komr in till Psykologen. Man kan annars visa stort intresse för vapen på hos psykologen. MÖPar är inget man vill ha i det militära.
Vilket är rätt ironiskt. Ett dubbeltänk. Det säger sig självt att de flesta professionella militärer är intresserade av vapen, vem skulle inte vara det. Men, eftersom såsse-Sverige är något gissel där man ska uppge värdekorridoren så är vapenintresserade en "risk" i Sverige.
MUST hade inga problem att utnämna en iranier att tjänstgöra i deras tjänst och HUR gick det. De hade inga problem att låta Huovinens fru, som är ryska arbeta med säkerhetsklassade uppgifter, och hur gick det?
I en intervju med Y-tube kanalen Max Willman uppgav en svensk frivillig till Ukraina att den svenska försvarsmakten hade hotat alla intresserade som ville åka ned till konflikten med att de inte skulle få komma tillbaka till försvarsmakten då de betraktades som en "säkerhetsrisk", d.v.s. de skulle inte få klara av säk.pröv.
Hade jag varit chef för ett regemente så hade jag betraktat alla soldater och officerare med erfarenhet från strid som guld värda, bett dem skriva ned manualer på praktiska saker som de har lärt sig och som borde införas i övningar i Sverige, d.v.s. enklare, men viktiga praktiska lärdomar.
I Sverige är dock värdekorridoren viktigare och alla som har varit i Ukraina riskerar att bli icke anställningsbara. Är du IS-resenär? Välkommen att få arbeta med barn! Är du frivillig i Ukraina? Hugaligen, du ÄR en säkerhetsrisk och måste förbli arbetslös de kommande åren!