Citat:
Ursprungligen postat av
Sanpaland
Inget fel på dykaren medicinskt sett enl obduktionen och övriga utredningen tar tid innan man vet orsaken.
Tack för detta.
Jag, som inte kan något om dykning eller om hur utrustningen fungerar, hittade en intressant artikel här om friflödeshjälmar:
https://lakartidningen.se/aktuellt/n...ket-klarar-av/
Citat:
Sedan finns också friflödeshjälmar, där luften kontinuerligt strömmar genom hjälmen. En sådan väger uppemot 15 kilo. Hjälmen fungerar också som skydd för yrkesdykare som arbetar inom anläggning, där en arbetsuppgift kan vara att svetsa under vatten.
Det innebär att dykaren hela tiden får luft via en slang som går upp på land. Luften transporteras även ut i dräkten, vilket ställer högre krav på dykaren, som måste släppa ut lagom med luft med hjälp av en bakåtnick med huvudet. Rörelsen öppnar en ventil i hjälmen så att luftöverskottet inte gör att man flyter upp.
Om remmen inte är rätt åtdragen kan man inte ventilera ut luft ur hjälmen, står det, men då hade han flutit upp så det kan ju inte vara orsaken i det här fallet.