Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-01-04, 22:20
  #1
Medlem
BrunkeMundts avatar
Citat:
Det var på nyårsdagen som mannen hittades skadad i sitt hem. Han fördes till sjukhus där han senare avled.

– En man i 50-årsåldern anhölls i sin frånvaro den andra januari. Kvällen efter hittades han och kunde gripas, säger åklagare Johan Fröjelin.

Enligt åklagaren finns det uppgifter i utredningen som gör att han misstänks för att ha utsatt målsägandet för en grov misshandel.

– Rubriceringen kan komma att ändras när vi får besked från sjukvården kring hur mannen dog. Saker och ting kommer att klarna under eftermiddagen och även på fredagen, säger Johan Fröjelin.

Den gripne mannen och brottsoffret var bekanta med varandra sedan tidigare.

Källa: https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...alla-en-gripen

Någon som vet mer vilka BO och MGM är?
Citera
2024-01-04, 22:44
  #2
Medlem
Poteters avatar
Polisen: Inget brott bakom dödsfallet i Uddevalla
Tidigare misstänkt man släppt på fri fot – polisen avskriver brottsmisstankar.

Efter att en obduktion gjorts finns det inte längre något som tyder på att ett brott ligger bakom dödsfallet.

https://www.bohuslaningen.se/nyheter...c-c4491a4e12ef
Citera
2024-01-04, 23:00
  #3
Medlem
Har man ingen egentlig aning om hur någon har avlidit så skall man ge f-n i att gripa folk för mord.

Psykopatåklagare som ”tar det säkra före det osäkra”. Svensk rättvisa.
Citera
2024-01-05, 10:51
  #4
Medlem
Så han hade typ ramlat och slått i huvudet eller nåt? Å polisen trodde det var en misshandel?

Vem ringde in det?
Citera
2024-03-01, 08:09
  #5
Medlem
Det var hans dotter som ringde in det och han har till 110% blivit misshandlad!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback