Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2024-01-03, 13:12
  #13
Avstängd
HMBPTOLEMAJOWs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av solstrålar
Det finns en flaska som heter Skånsk Chili som är röd o grön. Det är nog den godaste chili som någonsin sålts.
Skånsk chili är svårslagna. Välsorterade butiker brukar ha ett urval av dessa guldklimpar.
Citera
2024-01-03, 17:07
  #14
Medlem
solstrålars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SysterMorbid
En bekant hade med den när vi käkade chiliconcarne om jag inte minns fel. Kanske ska förskaffa mig en sådan.

Finns flera sorter också om jag minns rätt.

Japp, prövat alla. Den vanliga röda jag länkade är den godaste.
Citera
2024-01-03, 17:46
  #15
Medlem
HubertOlssons avatar
ICAs tycker jag är god.
Citera
2024-01-03, 18:01
  #16
Medlem
JoelSUOMIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HubertOlsson
ICAs tycker jag är god.

Utveckla gärna. Någon du köper på ICA? Mig veterligen har de inte sån "hotsauce" som verkar diskuteras i tråden.

Min favorit (sedan jag passerade 30 och inte klarar av mongostarka såser längre) är Tabasco Habanero Sauce här i en utmärkt demonstration av LA Beast som ger sig i kast med 4 liter på en gång
Citera
2024-01-03, 18:03
  #17
Medlem
Någon form av Chilisås måste man ha specieltt de chinesiska chinasåserna
Citera
2024-01-03, 19:49
  #18
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Franks, Sriracha, Sambal, Lidls Piri Piri eller de starkare som Lidl har brukar jag ha. Sen gör jag egna, särskilt chiliolja.
Citera
2024-01-03, 19:50
  #19
Medlem
Vem0ths avatar
Om man känner att tabasco gör all mat godare är främst för att du totalt ignorerar att lägga till något syrligt i din matlagning. Tabasco ger inte riktigt någon hetta utan det är vinäger smaksatt med fermenterad chili. Sriracha ger betydligt mer chilismaksättning än tabasco men är långt ifrån lika syrlig.
Citera
2024-01-05, 12:51
  #20
Medlem
Sladdarens avatar
Finns redan många trådar om det här både i matlagning och enskilda chilisorter att köpa

En enkel men stabil lösning och bas iaf är att både ha sambal oelak och schiracha extra hot hemma..

Sen kör du torra chilikryddor på resten som flakes helst som du mortlar fint till de rätter du vill ha en speciell nyans av hetta. Tex frisk, vass, dov, jordig, kryddig, stark, söt mm chilisorter..

Det finns förklaringar hur olika chilisorters aromer smakar.. Sen om man vill att den aromen ska förstärkas ja då kör du väl förstärka det men nån kemisk chili som är smaklös
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback