Citat:
Ursprungligen postat av
Minimucher
Hej.
Jag är en pizza entusiast och lagar alltid min pizza från grunden som så många andra. Jag har mina metoder för det mesta, jobbar mycket med att riva upp och lägga undan så som ost & skinka.
Men denna jäkla skinka….
Just nu köper jag rökt / kok skinka på 2-3kg och kör den med den stora rivbladen i blandaren. MEN det är en bökig process då den inte kan hantera bla fettet. Mycket rengöring mellan varven.
Dock blir det verkligen tunna, fina, rent ut sagt perfekt skinkbitar att ha på pizza.
Hur gör ni andra pizza entusiaster där ute.
Finns det någon smidig maskin kontra metod för att strimla skinka?
Den mest förekommande skinkan som används på napoletanska pizzor är Prosciutto di Parma, som i sin tur är en variant av Prosciutto Crudo, dvs rå lufttorkad skinka (Crudo=rå). Den går eventuellt att köpa hel, med eller utan ben, men knappast på den lokala Willys-butiken. Räkna dock med ett par tusenlappar.
Ska du skiva upp den tunt får du köpa en charkmaskin, eller möjligtvis en vanlig skärmaskin för hemmabruk.
Känns dock lite onödigt då det blir väldigt dyrt i förhållande till hur mycket mer smak du kommer vinna på det. Finns färdigskivad Prosciutto Di Parma av duglig kvalitet från exempelvis Zeta som de säljer på de flesta vanliga butiker.