https://www.gp.se/nyheter/goteborg/g...e-12215b3f0a53
Det var vid 03.30-tiden som polisen larmades till en adress i Stampen med anledning av ett rån. På platsen hade fyra hittills oidentifierade personer stulit en annan mans klocka.
– De fyra gärningsmännen kommer fram till målsäganden, håller upp ett pistolliknande föremål som hot och tar hans klocka från honom, säger polisregion Västs vakthavande befäl Jon Franzén.
Det var dock inte det enda rånet i Göteborgsområdet under natten. Klockan 04.13 larmades polisen till Kungsportsplatsen, efter att en man som skulle handla på 7-Eleven i stället fick sin guldkedja stulen.
– Väl inne i butiken kommer en man fram och tar kontakt. När målsäganden gick ut slog gärningsmannen ett slag mot honom, och i samband med det ryckte han halsbandet innan han sprang iväg, säger Franzén.
Abow