Citat:
Ursprungligen postat av
JagPipparMedHoror
Spöken kan vara bundna till någonting de inte kan släppa. Girighet, kanske har de en förmögenhet som de håller kärt. Kanske någon orättvisa de utsatts för. Spöken kan vara förvirrade och irra runt.
Många vet inte ens om att de är döda utan fortsätter leva i sitt hus som de inte kan släppa taget om.
Tiden kanske går annorlunda när du är spöke. Tio år för oss kanske inte är tio år för ett spöke utan kanske känns som en vecka eller något? Vem vet?
Så kan det vara. Hur vet man att man inte sover eller drömmer eller är i ett hologram som ett "spöke", eller ett skal av sitt riktiga själv just nu?
Kanske illusionen bundit en till illusionen självt pga just samma fenomen, girighet, saker man inte släppt, förväntningarna man har, definitioner, falsk mening, man ser i saker... När allt kanske i grunden är meningslöst.
Det finns många indikationer jag sett att det kan vara en sorts illusion detta, eller jag vet att något är off och något åt det hållet, men vill inte just nu iaf säga hur jag vet eller vad jag sett & upplevt (nykter, vaken) som bekräftat det ibland... För utelämnande, eller mer så har jag inte motivationen att förklara, eller så bryr jag mig inte just nu.. (men vad spelar något för roll om det är för utelämnande om det inte är på "riktigt" ändå... Om allt är samma från olika perspektiv och hela det irriterande new age-tramset.)
Det görs väl en del försök till vetenskap nu (kanske minns fel, om det inte var i en annan parallel verklighet och tidslinje jag har råkat få behålla minnen ifrån he he,.men tror inte det)) för att ta reda på om det är en virtuell verklighet Vi lever i. På sätt och vis tror jag det är en sorts dröm, dock är upplevelsen av det inte att förringa för det, då den är "verklig" ändå..
Och visst verkar ju tid och kontinuitet, sekvens, kunna vara upplevd och fungera annorlunda i andra nivåer av medvetande och existens, eller plan, vad man nu ska kalla det...
det sägs...... Att när man hamnar i djup sömn, då är man vaken..i vårt vakna liv, så sover vi. Jag undrar vart, vart och som vad man befinner sig i djup sömn.
Hehe, tänk om man delvis är projicerad i "ghostmode" någonstans, rent fysiskt en annan plats när man drömmer...