2023-12-26, 21:40
  #157
Medlem
Pebbiss avatar
Om det visar sig stämma, det som påstås i tråden att det inte rör sig om svenskar (som väntat) så tar vi ytterligare ett kliv mot avgrunden. På 90-talet kunde man tanka först och betala sedan. Cyklar blev inte stulna i den omfattning vi ser idag. Sverige och svenskar hade ett gott rykte i omvärlden. Det är så jävla uppenbart vad förfallet beror på. Smutsiga jävla bajsmänniskor som har kommit hit och förstört vårt vackra land. Fan vad jag hatar dessa jävla avarter som inte borde få vistas i möblerade rum!
Citera
2023-12-26, 21:41
  #158
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Enligt Expressen var det ett företag, där flera anställda med familjer skulle äta Julmiddag.
https://www.expressen.se/nyheter/sve...inom-ett-dygn/
Nämns inget om företag i länken.
Citera
2023-12-26, 21:41
  #159
Medlem
Kaffemedaffes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ghibellino
Jag tycker det låter som en organiserad attack mot matstället. Klankrig?
Definitivt. Detta är inte något de har fått för sig i stunden. De gick dit med avsikten att maxa notan och sen gå. Personerna som de eventuellt får tag i har inga tillgångar och går på bidrag. Och om man ändå på något sätt lyckas få dit någon blir det pang pang för krogägaren.

Polisen erbjuder såklart noll skydd i sammanhanget.
Citera
2023-12-26, 21:43
  #160
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Nämns inget om företag i länken.
Första meningen efter ingressen.
Citera
2023-12-26, 21:46
  #161
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orgelnisten
Källa?
Källan är någon som var där den kvällen
__________________
Senast redigerad av Tatjanas 2023-12-26 kl. 21:56.
Citera
2023-12-26, 21:49
  #162
Medlem
fermions avatar
Om de är zigenare och restaurangen kräver den allra minsta betalning eller säkerhet i förväg så stämmer man dem för diskriminering till DO. Skadeståndet blir c:a 40000, och man slipper betala maten.
De försökte säkert provocera fram detta men ägaren ät rutinerad tydligen.
Citera
2023-12-26, 21:54
  #163
Medlem
swebarbs avatar
Märkligt man inte informerade personalen om att dom ska ta notan på faktura om det nu stämmer...
Citera
2023-12-26, 21:54
  #164
Medlem
Jofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knut-Anne
Första meningen efter ingressen.
Kallas (numer?) bara ”middagsgästerna”.

TT skriver: Ägaren och mannen har nu enats om att fakturan ska betalas senast under onsdagen.
Citera
2023-12-26, 21:55
  #165
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StorPetter
Ja den är inte enkel.

Den är jätteenkel. Man kommer inte art betala för sin mat bara för att man trodde att någon annanskulle betalat. Så nu har de alla en skuld till restaurangen. Utom barnen då. För övrigt sjukt sunkigt att man lär ut det här beteendet till barn.
Citera
2023-12-26, 22:00
  #166
Medlem
Knut-Annes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jof
Kallas (numer?) bara ”middagsgästerna”.

TT skriver: Ägaren och mannen har nu enats om att fakturan ska betalas senast under onsdagen.
När jag läser texten efter ingressen, börjar den med.
Citat:
Det var på juldagen som ett företag med flera anställda och deras familjer skulle äta julmiddag på restaurang Atmosfär i Malmö.
Har den ändrats?

https://www.expressen.se/nyheter/sve...inom-ett-dygn/
Citera
2023-12-26, 22:05
  #167
Medlem
JohnnyDungeons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av WitchcultToday
Kollar man på TripAdvisor så har de 4 av 5 i betyg samt att en Michelin-utmärkelse näms.

Det finns en recension i Michelinguiden men ingen utmärkelse vad jag kan se.
Citera
2023-12-26, 22:09
  #168
Medlem
handtralalas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bandita
Aldrig varit på stället ifråga, men blev ju tvungen att kika på menyn och recensionerna när det blev en sådan debatt om priserna och kvalitén på maten här i tråden. Menyn såg ju inte dålig ut, och övergripande betyg på både Tripadvisor och Google talade ju för att det är ett rätt bra ställe. Tyckte därtill att priserna nästan såg rätt billiga ut, här i krokarna brukar priserna på liknande rätter gå på 250-450 för en varmrätt när vi går ut och vill äta något som är lite utöver det vanliga.
Man får ju därtill också tänka på att det är ju inte bara ingredienserna som bakas in i priset, utan även löner, lokalhyra, utrustning, försäkringar, och givetvis vill väl ägarna gå med vinst också.

Sjukt tacky dock att ett helt sällskap bestämmer sig för att gå ut och äta något de inte kan/vill betala för, och köra kollektiv springnota. Har man råd att försvinna iväg i varsin taxi efteråt så lär man väl ha haft råd att betala för en varmrätt.
Inget fel överlag med att inte ha råd att äta ute, det är nog många som sitter i den sitsen i dagsläget. Men det är lite extra isch med folk som försöker ha en livsstil de inte har råd med. Gå ihop och beställ några familjepizzor, eller laga mat hemma tillsammans så slipper hela högen göra bort sig på detta sätt.

Citat:
Ursprungligen postat av Sababa
Det var billig mat. Får inte känslan av ”fine dineing” utan mat med överkomliga priser om man vill undvika pisserian.

Det måste beställts större volymer alkohol. Det känns inte som en större muslimsk familj/släkt med blandade kön. Z-spåret känns mer aktuellt.

Citat:
Ursprungligen postat av Retsina
Atmosfär har knappast dåligt käk .

Atmosfär är ett högst ordinärt ställe, verkligen inte i närheten av fine dining. Väldigt ordinär vinlista, och maten är inte dålig men inte heller särskilt avancerad eller spännande. Dock inrett så det ska kännas lite ”lyxigt”. Prisnivån jämfört med Malmö i övrigt är medel, men kanske något högt med tanke på kvaliteten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in