Citat:
Ursprungligen postat av
eminebih
Hans lillebror befann sig under tiden för dådet i kyrkan för o fira julavslutning med sin skolklass, när han fick höra om nyheterna sprang han ut från kyrkan gråtandes. Fyfan vad hemskt!
Citat:
Ursprungligen postat av
MrMario
Storebrodern var kriminell, inget att sörja.
Citat:
Ursprungligen postat av
Humanpuppy
Det finns många anledningar till varför man lever ett kriminellt liv. Många av dom som gjort de valen är smartare än du är. Ingen vettig människa uttalar sig på sättet du gör. Jag tror inte att han var en av dom skadade som inte har något ute i samhället att göra någonsin.
Tänker själv så här. Om man nu ÄR smart så sysslar man inte med kriminell verksamhet. Man kan få respekt och bli rik på helt lagliga vägar, dock kräver det oftast att man har just hjärna/är smart. En smart hjärna som används för att lagligt kunna tjäna pengar, genom studier, svett, och tårar, inte genom hot, våld och annat. Dessa kriminella väljer en dummare väg att gå, de utnyttjar varandra och andra ofta oskyldiga människor som de manipulerar. Att de kriminella skulle vara smarta är knappast sant, de är kåta på makt och pengar och går den enklaste vägen för att få detta. Hederligt jobb, hederliga studier eller hederlig företagsamhet är inte deras grej alls, den som tror det tror väldigt fel.