Citat:
Ursprungligen postat av
DeepBD
Jag försöker var snäll, hoppas du inte tar illa upp.
Ett av skälen till att detta verkar vara en skoj-tråd är att TS inte anser sig kunna komma åt huvudbrytaren/el-centralen. Anledningen är att "det är stuvat in en massa skit där" och det är för mig en så dålig förklaring att allt detta är på skämt i syfte att "jag kopplar el med spänning på för att se om någon retar upp sig".
Givetvis har TS tillgång till el-central och huvudbrytare och då bör denne bara ta ställning till om övriga kunskaper räcker till för att göra en installation av ett nytt uttag (vilket jag tror menas med "kontakt"?).
Men som sagt, är det bara en bus-tråd spelar det inte så stor roll.
Det kan finnas flera skäl varför man inte kommer åt säkringarna, exempelvis att man bara hyr ett rum utan elcentral.
Det normala är att bryta spänningen, men jag vet flera som jobbar med 230 V installationer under spänning, men inte 409 V.
Om man tvingas till detta är det bra att ha bra skor med gummisula och inte vara fuktig samt bara arbeta med en hand. ALDRIG båda händerna! Det är också bra att mäta upp med en voltmeter var fasen ligger i för kabel. Mät mot jordkabeln!
Gör sedan klart allt arbete utan att röra koppartråden i fasledaren. Rör bara isoleringen. Det sista man gör att spänningssätta det man gjort med att ansluta fasledaren.
Glöm inte bort att bara arbeta med en hand. Luta dig inte mot något element eller en diskbänk.
Vanligtvis klarar man en stöt från 230 V. Men vid 400 V är risken för stor!