Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-12-19, 10:47
  #1
Medlem
1.1s avatar
Jag har börjat intressera mig för medicinalsvampar. Jag har vetat om det i många år och har provat chaga, lions mane, cordyceps. Tänker prova reishi, turkey tail och lite annat nu. Någon som har erfarenheter av medicinalsvampar?

Jag tror verkligen på att naturliga svampar är minst lika effektiva som moderna mediciner. Jag har läst anekdoter om att dessa svampar har botat cancer hos både människor och husdjur och det bästa är att det knappt ger biverkningar i motsats till moderna mediciner och kemoterapi etc.
Citera
2023-12-19, 15:05
  #2
Medlem
Skillnad på framtagen meds är att innehållet är specifikt riktat att hämma något eller tillföra, utan andra grejer som tillkommer i naturen.
Nackdelen med naturmeds är ju då att man kan få i sig skräp samtidigt. Inte nödvändigtvis ont, det kan ju bli kul också.
Citera
2023-12-19, 16:13
  #3
Medlem
1.1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av The13
Skillnad på framtagen meds är att innehållet är specifikt riktat att hämma något eller tillföra, utan andra grejer som tillkommer i naturen.
Nackdelen med naturmeds är ju då att man kan få i sig skräp samtidigt. Inte nödvändigtvis ont, det kan ju bli kul också.

Idag är medicinalsvampar odlade under kontrollerade former om det inte är vilda som chaga. Medicinalsvampar är inte samma som psykedeliska svampar.
Citera
2023-12-25, 14:25
  #4
Medlem
TunderTarFyrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1.1
Jag tror verkligen på att naturliga svampar är minst lika effektiva som moderna mediciner. Jag har läst anekdoter om att dessa svampar har botat cancer hos både människor och husdjur

Läser du medicinsk forskning kan du hitta ganska mycket små studier på medicinal-svampar (som inte är "magiska" svampar).

Jag vill slå ett slag för substansen ergothionin som produceras av våra vanliga masvampar som champinioner, ostronskivling, shitake och soppar och där forskning nu börjar komma som faktiskat antyder att substansen har livsförlängande effekter.

Det är få av os som äter mat-svamp varje dag, men gör vi det finns alltså studier som visar att vi förbättrar våra chanser till ett längre liv.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7681161/
https://www.sciencedirect.com/scienc...911?via%3Dihub
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37561026/
https://www.nature.com/articles/d42473-020-00227-4

Vi människor vill gärna hitta exotiska konstiga dyra naturmediciner som ska förlänga livslängden, men missar lätt de bra saker som ligger precis framför oss hemma i vår egen mataffär.

Ät svamp varje dag. De innehåller även andra nyttiga ämnen som beta-glukaner som har positiva effekter på immunförsvaret, men man måste äta svamp varje dag för att få nytta av deras hälsoeffekter.
Just do it.



Om forskning på medicinska svampar: https://www.reddit.com/r/MushroomExtractsNews/new/
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback