[quote=Strix m/94|86761499]
Citat:
Genom att avstå från barn, och uppmuntra massinvandring, så håller Ni på att föra Saudiarabien hit, och efter hand som detta händer, så kommer Era liberala och individuella rättigheter att beskäras. Det är inget jag önskar, men som Du bidrar till.
Demography is destiny!
Hur ska du ha det Uven, är din värderingar (= saudiarabiska) bra eller är de inte?
Eller försöker du verkligen inbilla dig, att svenska kvinnor skulle anse att ditt abortförbud med din värdekonservativa värderingar bakom skulle skilja radikalt från Saudiarabiens abortförbud och eras likaledes värdekonservativa värderingar bakom.
Citat:
Enkelt! Majoriteten män sår ut i alla väder, och de män som inte gör det tar livet av sig längs vägen. Kvinnor tar i mindre utsträckning livet av sig, men står dåligt ut och gnäller som 17 hela tiden.
Kvinnor bildar i hög grad par med en mindre mängd män, medan rätt många män blir utan. Parbildning är i hög grad en kvinnornas marknad.
att kvinnor just inte tar livet av sig...visar på att de "står ut" bättre.
Igen, hur ska du ha det? Ska kvinnor ha få partners, inte ligga runt och akta sig jävligt noga från allt vad sex heter med män de inte är 200% säkra på att de vill elva resten av livet med.....eller ska de inte?
Du får ju fan bestämma dig! och inte kräva av kivnnor att de ska akta sig noga från sex, men....ha mängder med manliga partners.
Citat:
Det är det rätt många män som får göra.
Det är fr a kvinnor som bryter relationer, och som jag visade så har relationer där kvinnor ingår betydligt svårare att fungera harmoniskt.
Harmoni kräver saker som rättvisa, respekt, delat ansvar och frihet dvs gott samarbete.
Klarar inte en part detta, vilket alltså är fallet då män inte tar sin del av hem och barn (vilket är BEVISAT att svenska män inte gör i samma grad som kvinnor, som alltså tar större ansvar för detta)
eller för den delen är det kön som mest utsätter det andra för våld och tvång av olika slag.
Men just Uven, I de många fall där en kvinna valt att skilja sig från en man som ex. våldtagit dem, slagit dem, låst in dem eller sålt dem till andra män etc etc så skulle ju du hävda att det är kvinnans som brustit i relationen.