Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2024-03-23, 10:23
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fiskmånglaren
Jag lyssnar på podden Gröning & Blomgren utanför.
I torsdags var Jens Nylander gäst i programmet.
Den som inte orkar läsa kan lyssna på ett intressant program.

https://youtu.be/YG01r1KfWEc?si=DxRXfrK7jYpW-L_I
Tackar morgonen räddad
Citera
2024-04-12, 16:38
  #38
Medlem
Intressant med att jens lagt in anställningsstöd i sin granskning
Citera
2024-04-14, 20:58
  #39
Medlem
Diagorass avatar
Jens var med i Sparpodden. Jag måste säga att jag är förvånad över det ringa intresset för hans arbete. Precis som man alltid misstänkt slösas det hej vilt med skattepengar samtidigt som lösningen på alla samhällsproblem alltid är att skjuta till mer pengar. Om man använde skattepengarna på rätt sätt från början skulle vi kunna få mer för mindre.

Jagar skatteslöseri med AI | Jens Nylander, Entreprenör | Sparpodden 522

https://www.youtube.com/watch?v=GQ7NRvrrXZ0
Citera
2024-04-14, 21:41
  #40
Medlem
Håller med. Konstigt då många klagar över skatten och vad den går till. Känns som om hans AI haft något med det här att göra https://www.skane.se/om-region-skane...da-sverige-ab/
Citera
2024-04-26, 13:45
  #41
Medlem
Hade förväntat mig ca. 200 sidor i denna tråden nu. Men det är inte ens fem sidor! Sover svenskarna eller vad är det som händer? Hur är detta inte en av årets största nyheter?

Vill även tillägga att det numera finns såhär många fakturor, leverantörer och kommuner på listan:

Citat:
AI-kartläggningen av 55 miljoner fakturor och 309 641 leverantörer från 248 kommuner, 18 regioner, 72 kommunala bolag, 22 universitet/högskolor samt 44 myndigheter. Fler läggs till löpande.

Detta ger svenska folket en direkt inblick i hur skevt svenska kommuner och regioner hanterar sina pengar. Alla har pratat om korruption och lobbying under flera år. Nu har informationen kommit ut, svart på vitt, och svensken sover. Hallå, Sverige??? Vakna!!
__________________
Senast redigerad av Ehandel 2024-04-26 kl. 13:51.
Citera
2024-04-26, 21:38
  #42
Medlem
Någon som hittat något intressant i de nya sakerna som finns
Citera
2024-05-21, 21:48
  #43
Medlem
Hur gör man för att kunna se ett företags faktura? Jag får fram en lista med offentliga fakturor, men jag kan ju inte klicka fram dom..
Citera
2024-05-21, 22:02
  #44
Medlem
Fiskmånglarens avatar
Har någon politiker på riksplanet kommenterat Jens supergräv?
Jag upplever att både journalister och politiker skiter i det här.
Fan ta den som vill höja skatten när man skiter i utflödet av våra skattepengar.
Citera
2024-05-21, 22:04
  #45
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Adolfdemos
Någon som hittat något intressant i de nya sakerna som finns

Detta är det mest intressanta som jag har kommit över:

Offentligt anställda mjölkar hundratals (!) bidragsmiljoner till sina bolag. JN har kartlagt ett myller av bidragsbolag där man sitter i varandras styrelser och delar på miljonerna. Svågerpolitiken är av chockerande mått. Vinnova delade ut 3,4 miljarder 2023 - majoriteten kontrolleras inte.

Läs mer: https://www.jensnylander.com/bidrags...igt-anstallda/
__________________
Senast redigerad av anwe8 2024-05-21 kl. 22:10.
Citera
2024-05-21, 22:27
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anwe8
Detta är det mest intressanta som jag har kommit över:

Offentligt anställda mjölkar hundratals (!) bidragsmiljoner till sina bolag. JN har kartlagt ett myller av bidragsbolag där man sitter i varandras styrelser och delar på miljonerna. Svågerpolitiken är av chockerande mått. Vinnova delade ut 3,4 miljarder 2023 - majoriteten kontrolleras inte.

Läs mer: https://www.jensnylander.com/bidrags...igt-anstallda/
Måste kolla
Citera
Igår, 16:42
  #47
Medlem
Diagorass avatar
Citat:
Serieentreprenören Jens Nylander, kanske mest känd som Jens of Sweden, har väckt rubriker med sina granskningar av det offentliga slöseriet. Nu avslöjar han för Di vad han tänker sig som nästa affärssatsning med sin egenutvecklade AI-modell Ormeo.

Hittills har Jens Nylander beställt ut leverantörsreskontra från alla 290 kommuner och fått svar från 248. Vad gäller regioner har han i skrivande stund fått in 18 av 21 och håller just bäst på att samla data från landets 370 myndigheter och 1.800 kommunala aktiebolag.

Enligt Jens Nylander finns det två huvudsakliga sätt att rigga upphandlingar. Det ena sättet är att beställaren formar ”skallkraven” så att det passar en eller väldigt få leverantörer.

https://www.di.se/nyheter/horlurskun...-pa-steroider/

Helt sjukt att det inte finns ett större politiskt intresse av att minska slöseriet med skattepengar. Jag är helt övertygad om att vi skulle kunna sänka skatten rejält i Sverige och ändå förbättra offentlig service flera gånger om om man bara använde resurserna på ett bättre sätt.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback