Citat:
Fullständigt vanvett till påstående men klyftorna har ökat. Att klyftorna har ökat är också en direkt konsekvens av inflationen. Den gagnar de rika som ser sina inflationsskyddade tillgångar öka i takt med inflationen när vanligt folk bara har lön, bidrag eller lite kontanta besparingar att leva på.
Ojämlikheten har ökat i viss mån, på grund av globaliseringen. Sverige är dock fortfarande ett av världens mest jämlika länder. Gini 0,27, vilket kan jämföras med EU:s genomsnitt på 0,30. Källa Eurostat.
Det som i själva verket har hänt med reallönerna i Sverige är att de stod still 1975-1995 då vi hade hög inflation och fast växelkurs och sedan ökade kraftigt med 70% 1995-2021 när inflationen var låg och vi hade flytande växelkurs. Ni som hyllar 70- och 80-talet som någon sorts ideal är ju helt ute och cyklar, Sverige befann sig i mer eller mindre permanent ekonomisk kris under den perioden och gick kräftgång i välståndsligan jämfört med andra länder. Det var 20 förlorade år som mynnade ut i den största svenska ekonomiska krisen i modern tid.
Citat:
Jag kollar på egna SCB-siffror mellan -81 och -22. BNP har i nominella tal ökat 9 gånger och penningmängden med 16 gånger. BNP- "ökningen" är bara inflation. Jag hade gärna sett om ditt påstående gällt värdebeständiga saker som guld och mark. Det gör det inte. Vi får inte mer guld och mark idag jämfört med -81.
Ekonomifaktas siffror kommer från SCB.
Ni som tror att penningmängden är samma sak som inflation - hur förklarar ni att penningmängden (M1) har sjunkit kraftigt 2022-2023 (-14%), samtidigt som inflationen skjutit i höjden? Om penningmängden bestämde inflationen borde vi haft deflation de senaste två åren, inte inflation.
https://www.scb.se/hitta-statistik/s.../penningmangd/