Citat:
Ursprungligen postat av
SevenS1ns
Topplocket och proppskåpet går fan båda två just nu. Gick ut till bilen idag och har fått en pbot. Horan har anget ”parkerat utan att giltig p-biljett eller motsvarande är synlig och läsbar (3e kap 49 a par) överträdelse av bestämmelser i trafikförordningen(1998:1276)
Vidare står det längre ned på boten..
Notering: ogiltig biljett. Boendebiljett ej giltig på denna parkering.
Hur vet horan att jag har en boendebiljett? Jo därför att hon mycket väl kunnat se den (jag såg ett uppskrapat hål på rutan framför biljetten). Är det rimligt av de jävla pissludrena att hänvisa till att ge folk pböter för det råkar vara 3m snö och 4m islager på bilen ”så de inte kan läsa biljetten”?? Kan ju fan aldrig hålla juridiskt. Vi lever i sverige där det snöar och är kallt. Det är inte ovanligt att det kan bli ispansar på folks bilrutor. Hur fan ska man kunna visa sin biljett på annat sätt än att låta den ligga väl synlig i fönstret?
Dessutom har jag fullt giltig boendeparkering - som jag stått på under det senaste året. No problem.
Ska fan skjuta upp kommunhuset.
tjanska har rätt. Om det bara hade stått på blanketterna att "giltig biljett saknas" hade man kunnat säga att man visst hade biljett, men den låg i handskfacket eller bakom den där biljetten från förra året. Därav formuleringen "parkerat utan att giltig p-biljett eller motsvarande är synlig och läsbar". Det viktiga ordet i ditt fall är giltig, eftersom kommentaren säger att den biljett du har inte är giltig på den plats du stod på. Vill du klaga på boten får du framhålla att boendebiljett visst gäller där du stod, lapplisan kan ha tagit miste.
Men kolla först så du inte missat någon skyltning eller liknande, ibland kan det vara lätt hänt! Även om du kunnat stå där i ett år kan något ha ändrats för att de behövde reservera en plats för arbetsfordon eller något sådant.