Bra avsnitt av podden "Framtiden är vår" där Simone Boye och Alice Carlsson talar om det problematiska med att ta steget över till "de stora ligorna" i Europa. Att trygghet och sammanhållning kan kännas viktigare än pengar ibland.
https://open.spotify.com/episode/5QL...9c6b5002464e3c
Starkt av Simone att berätta om sin jobbiga tid i Bayern München och Arsenal. I BM fick hon själv betala för en psykolog när det kändes tungt vilket inte känns särskilt professionellt av en storklubb 2023. Till Arsenal handplockades hon (trodde hon) av sin gamle tränare från Rosengård men fick aldrig någon verklig chans att spela sig in laget. I Hammarby har hon sedan visat att hon håller hög internationell klass och är given i det danska landslaget.
Det är uppenbarligen ganska vanligt att ett Europaäventyr inte blir som tänkt för många spelare. Kortsiktigt bra ekonomiskt men sportsligt början på en nedåtgående spiral med lite speltid och ibland utanförskap. Frågan borde diskuteras mer än den gör. Damallsvenskan kanske är ett bättre val för många på sikt.
Ska bli intressant att se vad som händer med Rubensson och Janogy under fönstret.