Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-12-24, 14:45
  #445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av frange
Likt förbannat så var den ganska enkel och koncis. Afghanerna skulle börja gymnasiet, och gå ur gymnasiet med godkända betyg så skulle de få stanna. Vad är dte svåra i det?

Vi har ju dessutom i decennier fått höra att det är ett sådant kompetensregn; att det är läkare, ingenjörer, raketforskare och extremt högutbildade som kommer. Inte minst från då sittande statsminister själv. Således borde väl en simpel gymnasieutbidlning (ta då de allra lägsta med knappt några som helst krav för att bli antagen) med alla enorma möjligheter till extra stöd för "utsatta" dvs nysvenskaar, där det formligen gödslas med resurser över de nykomna guldklimparna.

Men ändå så klarade de inte av det. Trots alla förutsättningar i världen. Var är problemet egentligen? Är det kanske rentutav så, att de som kom hit helt enkelt är lågpannat skräpfolk som inte vill eller mentalt och fysiskt inte klarar av att lära sig sådana enkla saker?

Du vet - att man högst medvetet importerade ett klassiskt trasproletariat?


Som jag minns det så var syftet att de under ett år skulle läsa en utbildning till t.ex ekonomibiträde eller köksbiträde och efter klarad utbildning få ett heltidsarbete inom 6 månader. Men att göra det när språkkunskaperna i svenska är väldigt låga skulle då jag inte klara på något annat språk än de jag kan.

Men jag fattar att du inte vill se någon invandring mer än den som eventuellt kan gynna Sverige. Att hjälpa folk i nöd är inte din grej helt enkelt. Men vi tycker olika och det är ok för mig.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback