Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-12-08, 20:33
  #25
Medlem
Hovslättsmannens avatar
Jag skulle inte ens gå in på Park Lane. Det har väl varit skjutningar rätt in där flera gånger?
Citera
2023-12-08, 20:35
  #26
Medlem
Spelarn1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trontyke
Men du vet ju inte? Jag tror själv att det är en lågoddsare att Tobbe tafsat eller varit spydig mot tjejerna..
Jag var inte där så jag vet lika lite som dig men utifrån en sannolikhetsbedömning är min teori mer trolig än dig.

Att vänsterfittor eller missanpassad blattebrudar attackerar J.Å och Tobbe är mer sannolikt än att Tobbe, som vet att det finns ett flertal säpovakter i omedelbar närhet, skulle göra något dumt.
Citera
2023-12-08, 20:39
  #27
Medlem
DagobertDagoberts avatar
Polis måste skjuta när politiker blir attackerade.
Citera
2023-12-08, 20:52
  #28
Medlem
"Attackerad"? hahah vafan jag var där och det var inget mer än lite gruff med glåpord.
Citera
2023-12-08, 20:59
  #29
Medlem
Vintergrisens avatar
Nåja, vi får väl hoppas att det kostar att bete sig som en idiot. Med tanke på att det nu för tiden ska ses som en försvårande omständighet om man angriper förtroendevalda blir det förhoppningsvis lite dyrare än vanligt att spotta eller kasta öl på folk.
Citera
2023-12-08, 21:09
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Genderbender
När har SD varit uttryckligen anti-HBT?
Jag är såklart fullt medveten om att de haft en hel del röstare som varit anti-HBT, men när har partiet varit anti-HBT?

Faktum är, att redan 2010 beskrev Åkesson sitt parti som ett parti för HBT-personer, som han hade märkt röstat allt mer på hans parti på grund av ökande oro till följd av den allt högre invandringen från muslimska länder: https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...r-hbt-personer

Hur är de hbtq vänliga? De har ju inte ens det som punkt på deras partiprogram lista. Något som alla andra partier har. Rätta mig om jag har fel alltså...
Citera
2023-12-08, 21:11
  #31
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tompa81
Vänstern är antidemokratisk som vanligt.
Ja, vänstern har svårt att hålla sina antidemokratiska tendeser i styr. Det kliar i fingrarna på dem att få förstöra och döda.
Citera
2023-12-08, 21:12
  #32
Medlem
Inhale82s avatar
Hoppas det var en blatte som attackerade, då kommer vi få se en ännu mer motiverad Åkesson.
Citera
2023-12-08, 21:15
  #33
Medlem
Amazon-mannens avatar
Tack och bock, ännu mer röster för ett bättre Sverige
Citera
2023-12-08, 21:18
  #34
Medlem
Fred Friendlys avatar
Är det inte Tobbe som har en farsa som är pedofil som han håller om ryggen? Även om båda är patrask ska de ju inte bli spottade på.
Citera
2023-12-08, 21:20
  #35
Medlem
Vintergrisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ABossInThePark
Hur är de hbtq vänliga? De har ju inte ens det som punkt på deras partiprogram lista. Något som alla andra partier har. Rätta mig om jag har fel alltså...

Aningen OT i den här tråden men för det första är väl frågan om alla som inte är "anti HBTQ" per automatik är "HBTQ-vänliga"? Kanske, eller kan man vara varken eller?

Det enda som, mig veterligen, står om sexuella läggningar i SD:s principprogram är följande:

Citat:
Bortsett från att vi anser att det bör vara upp till de religiösa församlingarna själva att avgöra huruvida vigselakten skall utsträckas till att gälla även andra än två människor av olika kön, så skall personer som tillhör någon av de sexuella minoriteterna ha samma rättigheter och skyldigheter som andra. Trakasserier och förföljelse av någon människa på basis av dennes sexuella läggning är förkastligt och skall bestraffas hårt.

Jag vet inte riktigt vad man kan begära mer än så, om man nu inte vill ha särlagstiftning som ger minoritetsgrupper fler rättigheter än majoriteten.

Citat:
Ursprungligen postat av Fred Friendly
Är det inte Tobbe som har en farsa som är pedofil som han håller om ryggen? Även om båda är patrask ska de ju inte bli spottade på.

Nej, pappan är dömd för att ha haft sex med en tonåring när han arbetade på ett HVB-hem. Så visst, dömd sexbrottsling, men knappast pedofil. Vad det sedan skulle ha för relevans i det här fallet är väl aningen oklart, om man nu inte anser att arvsynd är skäl nog för att spotta på folk dvs.
__________________
Senast redigerad av Vintergrisen 2023-12-08 kl. 21:24.
Citera
2023-12-08, 21:21
  #36
Medlem
Nu syns knappt i media hade det varit någon motsvarande från vänstersidan så har det varit utläggningar om demokrati/säkerhetshot.
__________________
Senast redigerad av tjanska 2023-12-08 kl. 21:25.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback