Citat:
Ursprungligen postat av
UndeadNinja
Så nu är det alltså ett "issue" med homosexuallitet? Du antyder alltså att det skulle vara ett problem att vara homo. Om Jimmie Åkesson skulle vara homosexuell så skulle det alltså vara ett "issue" enligt dig och något som är fel.
Är du en sån där HBTQ-hatare?
Vänstern lever ut 1984 som om det vore en mall för hur man ska leva och driva ett samhälle. "Doublespeak" är en viktig del i det här. Fascism och antidemokratiska metoder blir till "demokrati" och intolerans blir till tolerans.
Allt som dessa människor anklagar SD för är sådant de själva håller på med. De anklagar SD och SDare för att vara antisemiter samtidigt som deras egna ungdomsförbund sjunger antisemitiska ramsor under första Maj-tåg samt som de håller Hamasanhängare om ryggen och hävdar att personer som kramar Hamas-ledare arbetat hela livet i riksdagen med att lägga motioner mot dem (vad det nu innebär att sitta i den svenska riksdagen och lägga motioner mot Hamas".
För vänstern innebär demokrati en total åsiktsdiktatur där allt är tillåtet så länge det bara sker mot ens politiska motståndare. Kritik mot vänsterns journalister samt kritiska kommentarer om deras TV-inslag eller artiklar är ett hot mot demokratin och det allvarligaste som finns samtidigt som det är helt ok att hota, hata och attackera journalister från sk alternativa medier för att tysta dem.
Vänsterns medier och etablisemang är hjältar och demokratins beskyddare då de hänger ut och jagar privatpersoner som råkat uttrycka sig kritiskt om massinvandringen medans om den andra sidans medier gör detsamma så är de ett hot mot demokratin och det fria ordet.
Om någon ur vänsteretablisemanget attackerar andra människor med vidriga epitet som nazist, rasist, högerextrem osv så är det inte förtal utan helt ok medans om någon från det andra hållet påpekar att någon är en dömd brottsling, vilket är helt korrekt, så är det förtal.
Från det ena hållet kan du synas på bild heilandes på fest utan att det händer något annat än "alla har väl heilat någon gång" medans om någon säger att den känner någon som har en kusin som hade en flickvän som kände en som för 30 år sedan hörde någon inom SD säga något som kan uppfattas som rasistiskt så måste den SDaren nu avgå. Det är vad man kräver.
Dubbla måttstockar. Olika människor hålls till olika standarder.
Fundera en stund på vad som hade hänt om justitieministern Gunnar Strömmer och Richard Jomshof (SDs rättspolitiske talesperson) hade gått ut nu innan nästa val och hållit en presskonferens där de står i en kvart och varnar för hur S är ett säkerhetshot mot Sverige, mot rikets säkerhet och deras kopplingar till terrorism.
Trots att det där är helt sant och att det finns dokumenterat så hade det blivit ett jäkla liv från media och vänsterhållet. Det hade varit ytterst allvarligt och ett hot mot demokratin att de går ut i en presskonferens och säger dessa saker. Trots att det är helt sant.
Innan det senaste valet så höll Morgan Johansson och Anders Ygeman (den yttersta ansvariga för Transportskandalen, ett riktigt säkerhetshot mot riket) en presskonferens där de förklarade hur farligt det var om SD fick makt. Du vet, Ryssland och sånt.
När SDare attackeras på klubb så är det helt i sin ordning. Man måste förstå att folk är upprörda på nazisterna liksom.
När Ulf Kristersson måste avbryta ett demokratiskt torgmöte så heter det att de aggressiva människorna har rätt till sin yttrandefrihet.
Om det hade varit Märta Stenevi eller Morgan Johansson som tvingats avbryta en sådan sammankomst så hade det varit ett hot mot demokratin och det fria ordet.
Ibland tror man inte att det här är på riktigt. Tyvärr är det dock det och det är vi som betalar för att finansiera dessa avskum.
Kunde inte skrivit det bättre själv. Mycket bra sammanfattning.
Värdegrunden avgör vad som är rätt och fel, inte handlingen i sig eller verkligheten.
Man skulle kunna säga att vänstern är en enorm sekt bestående av människor med logiskt tänkande som 8-9 åriga barn. Totalt oförmögna att förstå handling och konsekvens, eller inse effekten av sitt eget agerande. En armé av bortskämda barn med jesuskomplex helt enkelt, som ALDRIG kan göra fel, eftersom de anser sig vara "goda", och som givetvis anser sig ha rätt att bestämma över andra baserat på sin "godhet".
Nä, det är inte på riktigt. Det är ett luftslott utan dess like. Men sanningen och verkligheten vinner alltid, dock är det ett helvete innan så sker.
Håll ut, vi vinner på sikt.