Citat:
Ursprungligen postat av
AIP
Ja? Det är ingen gotcha moment om du nu tror dig ha fångat mig i. Jag hycklar precis som alla andra, hade jag velat se Hugo spela ut sin karriär hos oss, absolut. Nu blev det så att man fick chansen att sälja till en hög summa och hade han gått för 20 miljoner hade jag tyckt att det vore lika synd. Höga försäljningar är som att man kissar på sig, varmt och skönt initialt men vänder ganska snabbt därefter.
Min jämförelse riktar sig dessutom internt. Jag kunde inte bry mig mindre om vad andra säljer sina spelare för och ifall de innehar rekordet.
Gör inte mig så mycket. Allsvenskans bästa spelare kvar i laget Varför fokuseras det en del på varför han inte lämnar?
Det var helvete vad grinigt det var idag då..
Hyckleri måste uppmärksammas. Och jag förväntar mig inget annat än att folk påtalar när jag själv hycklar.
Gällande Nanasi så var det inte meningen att försöka göra någon poäng. Det var mest en tanke som poppade upp att det blivit väldigt tyst.
Men att jag tycker han en produkt av en gynnsam position är nog ingen hemlighet för någon. Har man den rollen han haft i MFF så bör man göra mycket poäng. Precis som det finns positioner i Häcken där man bör göra mycket poäng även om man inte är särskilt duktig.
Om man tar Rygaard som exempel så var han ganska svag 2023, trots att han gjorde 20p (fler än Nanasi). Mitt problem var inte hans poängproduktion utan att han drällde för mycket med bollen, det gick lite för långsamt i huvudet ibland. Men han sprang åtminstone inte runt och snubblade på bollen i vart och vartannat anfall på samma sätt som Nanasi. Till skillnad från Nanasi har Rygaard ändå en fin teknik. Jag hoppas dock och tror att Dahbo kommer gå före Rygaard i år.