Citat:
Ursprungligen postat av
Teu
Jesus wept..
Elfsborg hade allt i sina händer i näst sista omgången hemma mot ett lag som låg, och legat näst sist nästan hela säsongen och lyckas alltså inte stänga racet. Detta är inte "vilken match som helst" och att ge bort guldet. Detta är något jag tror även de allra flesta från kalifatet greppar, mishima fattade, men tydligen inte ni två.
Hur som helst, eftersom detta är fel tråd för denna diskussion, och eftersom jag inte har tillgång till verktygen som krävs för att illustrera min poäng med färgglada bilder som tydligen kommer krävas för att ni två ska förstå, så släpper vi denna diskussionen här.
Jo vi alla förstår vad du menar och det du försöker säga är helt korrekt men du uttrycker dig på ett helt felaktigt sätt.
Visst kanske inte är jätteviktigt men när du skriver att det är den ENDA anledningen till att MFF vann får du tyvärr ta och sätta dig och acceptera att detta är fel och ärligt talat ett riktigt dumt uttalande.
Förstår ärligt talat inte varför du fortfarande försöker försvara detta 😂
Citat:
Ursprungligen postat av
Teu
och den enda anledningen ni vann förra året var för Elfsborg serverade er titlen.
Vi spelade en hel säsong och oavsett att Elfsborg i princip serverade oss titeln så vann vi för att vi var bäst när det gällde som mest.
Elfsborg klarade inte trycket att skriva in sig i historieböckerna MFF spelarna klarade det.
Precis som att vi vann pga att Bajen spelade bort sig tidigt under säsongen.
Precis som att vi vann pga Häcken sålde Traore och några andra.
Precis som att vi vann pga Elfsborg sålde en jävla massa spelare och var sämst när det gällde mest.
Precis som vi vann för att Djurgården sålde Berg som avgjorde nån match i vår favör.
Som du ser finns en jävla massa anledningar till detta SM-guld, största faktorn var i omgång 29 men kom inte med dina färgglada bilder för att illustrera nån poäng när du inte förstår att en säsong och ett SM-guld påverkas av en jävla massa mer saker än 1 match i omgång 29.
Precis som att vi vann för att vi var det bästa laget totalt sett under 1 säsong.
Förstår du nu eller ska jag rita några bilder till dig, färgade eller inte är ditt val.
Nästa säsong kan jag skriva en minst lika lång lista på varför laget som vinner vann, men jag lovar dig att jag inte kommer påstå att det är enbart 1 jävla sak som gjort det.