Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-12-07, 09:12
  #1
Medlem
LatentAmbivalenss avatar
Jag har länge försökt bli bättre på att variera mitt bärintag, och nu tänkte jag göra en kraftansträngning för att åstadkomma något konkret.

Jag vill testa prunkhallon (länk till Wikipedia) och nu har jag frågor.

1) Är de goda?
2) Prisvärda?
3) Nyttiga?
4) Vart bör jag vända mig för att hitta dem? Behöver jag beställa ett parti på egen hand, eller finns de att köpa i välsorterade fruktaffärer? (Jag bor i Göteborg.)

Jag är ointresserad av trams som rör bärets namn (jag är exempelvis inte ute efter att bli bättre på att släppa mig medan jag onanerar (de påverkar sannolikt inte förmågan att pruttrunka överhuvudtaget).

Tillägg: Det enda jag hittar när jag söker på dem är tips på hur man ska odla dem samt enstaka om var plantor och fröer går att inhandla, men jag har inte tålamod nog att plantera en egen buske. Jag vill alltså köpa endast bären.

I ett försök att understryka att jag är seriös tillägger jag också att bären länge varit viktiga för indianer vilket för mig gör de ännu mer intressanta av skäl som jag dock inte går in på.
__________________
Senast redigerad av LatentAmbivalens 2023-12-07 kl. 09:34. Anledning: Förtydligande av mina intentioner.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback