Citat:
Ursprungligen postat av
pennypennypenny
En bekant till mig, som äger en konsultfirma, sökte ny personal. En av kandidaterna hade en bra utbildning med en masterexamen och lång erfarenhet inom området.
Kandidaten avslöjade att hen lider av schizofreni och påstod att hen kan höra röster men är inte knäpp.
Bekanten bad om mina råd, och vi fattade snabbt beslutet att inte erbjuda tjänsten till kandidaten. Tog vi fel beslut?
Finns det någon här som har erfarenhet av att anställa personer med schizofreni? Eller har haft arbetskollegor med schizofreni? Hur fungerade det?
En annan sak som kan ha stor betydelse, berättade den schizofrene om sin sjukdom för din konsultvän innan eller efter det talades om lön och förmåner?
1, Vi blir också nyfikna på varför din konsultvän vände sig till dig om goda råd, är du psykiatrikonsult eller något liknande?
2, Är det din konsultvän eller du själv som anser att du är rätt person att ge råd i såna här frågor?
3, Det du och din konsultvän har gjort, ligger det inom ramen för vad svensk lagstiftning tolererar?
På återhörande, om inte så får du ha ett fortsatt fantastiskt liv!