Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-12-01, 22:12
  #145
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Asgard82
Jag är säkert mer partisk än dig med tanke på att jag bor nära Jönköping så jag är nog mest besviken över flytten och det gynnar såklart andra t.ex. dig. Och ärligt talat, jag var där på LAN senast 2003, och sedan dess har mycket ändrats märkte jag nu för knappt en vecka sedan.

Det var extremt mycket större vad gäller expos och företag som hade montrar. Senast jag var där så var det knappt något, men å andra sidan var det betydligt större vad gällde LAN:et 2003. Så nej, jag vet nog inte mer än dig, men jag noterade ett ganska stort fokus-flytt från LAN till mer åt vanlig mässa.

Lite synd kan jag tycka då Dreamhack var nördarnas LAN-mässa när det begav sig. Men det kanske har spelat ut sin roll? Jag var mest där för min sons skull som gillar CS, och det var turnering och sånt och det gillade ju han. Vore rätt roligt med en stor E-sports mässa i Sverige, och LAN:et kan tas över av några andra drivna människor kanske och då är det en win-win.

Ja det där med LAN var kanske vår tid. Jag var också där 03, det var fett
Citera
2023-12-05, 19:45
  #146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KSOEskribent
Det är väl bara att starta upp ett nytt LAN-Event under nytt namn, nytt bolag på Elmia? Eller finns det något konkurrensavtal som omöjliggör detta?

Detta är vad jag hoppas på. Ännu bättre om det görs i sann föreningsanda. Gör en kickstarter av det där folk får förköpa biljetter, samtidigt som alla blir medlemmar som köper en biljett. Får du ihop +1000 medlemmar så blir föreningen klassad som en riksorganisation och kan således få ännu mer pengar ifrån tex sverok. Nu behöver vi bara några eldsjälar som vill driva projektet, för den ekonomiska delen kan nog lösas. Sen måste man ju inte ha hela elmia-hallen, utan boka upp yta efter intresse.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback