Citat:
Ursprungligen postat av
bubblecup
Begär att få en offert med arbetskostnaden och artiklarna ned specade.
Köpte en bil och ville fixa allt som var problem med den.
Skulle lämna in bilen på mekonomen, skulle ta 14 tusen för materialet och jobbet, köpte exakt samma material (förutom bromsbelägg ifrån biltema) ifrån Autodoc, fick hjälp av en tysk via hemsidan (med google translate chat eller liknande antar jag) och bytte ut en artikel då jag knappast behöver sportbils spiralfjädrar. Totalt en tredjedel av Mekonomens kostnad för materialet, de var lite snopna när jag dök upp med allt material inköpt vid sidan av, de var lite aviga mot biltema beläggen men de gjorde ett bra jobb med att byta och reparera kom undan med ca 6 tusen för allt.
En sak att tänka på när det gäller egna köpta reservdelar är garantin.
Nu behöver man visserligen inte tänka så mycket på garantin när det gäller bromsbelägg, men när det gäller andra rörliga reservdelar som tex ett bromsok eller hjullager eller en spindelled med mera.
Har du tex köpt ett nytt hjullager via verkstaden så har du även en garanti på själva arbetet. Om hjullagret går sönder och garantin behöver utnyttjas så får verkstaden ett nytt hjullager utan kostnad och dom får också ersättning för själva monteringen från sin grossist.
Du som kund hålls helt fri från kostnad.
Har du som kund själv handlat hjullagret på Autodoc så kanske du kan förhandla dig till ett nytt hjullager genom att skicka in det trasiga på reklamation.
Men du kommer aldrig någonsin få Autodoc till att betala monteringskostnaden... Den får du återigen betala helt själv.