Citat:
Ursprungligen postat av
hboy
Instämmer när det gäller denna typ av sjuka brott. Jag hörde det ryktas om att det senaste inom branschen ”over there” är tydligen kvävgas och några läderremmar alternativt spännband. Sitt livs absolut längsta 22 sekunder. Känns nytt och fräscht!
Vad som borde göras i en fungerande civilisation för att skydda de barn och ungdomar mot äckel likt JH
INGA fångar borde ha tv i sina celler. Det är typiskt Sverige, vi ska alltid gulla och dalta med kriminella för att det är så "synd" om dom, men brottsoffren är det tydligen inte synd om! Att sitta i fängelse ska vara ett kännbart straff och inget annat, då ska det vara jäkligt obekvämt att sitta där, så obekvämt att man drar sig för att begå brott för man vill inte hamna där.
Sedan är jag inte dödsstraff-förespråkare, men jag tycker vi har mycket annat att lära av det amerikanska rättsväsendet. Vi borde egentligen bara copy pastea alla amerikanska straff direkt över till vår egen lagbok, minus dödsstraffet då.
Och våra fängelser skulle se ut som amerikanska fängelser, med fångar i randiga kläder, beväpnade fångvaktare och framförallt ingen jäkla tv i cellen.