Citat:
Ursprungligen postat av
kairos
Det är såklart inte okej att stötta den typen av störande beteende, men... Tror ni verkligen att Strandhäll vid sitt uttalande, hade koll på de enskilda individer som gormade på mötet?
Jag betvivlar att hon tänkte "Kolla, där är han, den därna Ali-Khan. Han vill jag stötta."
Att det skulle vara hennes "förbannade plikt" att hålla redo på vem hon stöttar, kan väl knappast inbegripa enskilda gaphalsar på en allmän frågestund. Sen får man såklart tycka vad man vill om henne, men det här blir lite långsökt.
Det är själva poängen: hennes jobb är att ta reda på saker INNAN hon stöttar det.
Här har hon stöttat den kriminella klanen.
Att man är grovt oansvarig är inte en förmildrande omständighet, utan tvärtom ytterligare ett kvitto på att hon är direkt olämplig att sitta i riksdagen.
Förstår ärligt talat inte hur övriga ledamöter kan låta detta hållas.
Hon underminerar hela demokratin.
Troligen utan att förstå det själv.
Man kan inte som offentlig person, därtill företrädare för den lagstiftande församlingen, bara stötta saker offentligt och sen skylla på att man inte visste.
Fine om man blir lurad av en organisation. Låt säga att GAPF skulle avslöjas med att egentligen vara för hederskultur.
Då kan man hävda att en etablerad organisation lurat en.
Det håller ju inte här. Annika har tvärtom ingen aning om vem det är hon visar stöd till och har inte ens försökt bilda sig en uppfattning.
Det är inte så att hon blivit vilseledd.
Hon har bara uppvisat ett svårslaget dåligt omdöme.
Igen!