Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-11-25, 11:43
  #433
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ruter
Fel. Det är bara nazister som är positiva till folkmord, och jag tror inte att Kristersson är för folkmord. Jag tror att han är extremt långt ifrån den åsikten.
Nej så klart. Det är ju andra som vill att Sverige ska framstå som islamofobiskt och tänker Du efter förstår Du nog vem jag menar.
Citera
2023-11-25, 11:51
  #434
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Vad är det för dårar som inbillar sig att Kristersson skulle ställa sig på ett öppet möte och saga att Israel har rätt att begå folkmord?

Snacka om mentala dvärgar…..
Visst men de där dvärgarna har börjat bli ganska många.
De mördade två svenskar i Bryssel och de är här för att på sikt ta över och inte bara oss utan
hela jordklotet. Det ingår ju i budskapet inom religonen.
Det finns t o m årtal utskrivet när det blir föverkligat. Och det finns nedtecknat om vad framtiden kommer att innehålla.
Jag är inte på något sätt troende det närmsta är i så fall sunt förnuft.
Jag är privillgerad till ha kunna lagt mycket tid på detta och läst mig genom många saker där andra
inte ens vet att sådant finns - för tiden räcker inte till.
Det är historian bakåt som svaren ligger nergrävda i och där finns älckligt med svar som gör att man egentligen aldrig skulle stiga upp ur sängen fler gånger.
2077 lägg det årtalet på minnet.
Citera
2023-11-25, 11:57
  #435
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DrLECTER
Nej så klart. Det är ju andra som vill att Sverige ska framstå som islamofobiskt och tänker Du efter förstår Du nog vem jag menar.

Märkligt att alla dessa musliner ändå väller över landets gränser om Sverige nu är så islamofobiskt.

Själv bryr jag mig inte ett smack om deras religion. Det är deras beteende som jag inte gillar.
Citera
2023-11-25, 12:07
  #436
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -DaRude-
Du menar Israelfalangen tror inte på det, och vem fan bryr sig ärligt talat. Det gör ingen skillnad ändå, ni skulle stödja folkmordet i Gaza oavsett. De högerextrema i Israel skiter fullständigt i det, de firar när palestinska barn dör ändå.

Hamastunnlar vid Al-Shifa: lögn
Hamas vapenarsenal vid sjukhuset: lögn
Halshuggna bebisar: lögn
Israeler som brändes levande: lögn
"2000 civila israeler slaktade": lögn

Det enda Israel gör är att ljuga.
Vilket alla terrorstater gör för att legitimera sina brott mot mänskligheten.

Du är samma fåraktiga typ som sitter och skriver "Putler, folkmördare!!" och gör clownface och slava ukraini och sedan sitter och hävdar att 6000 ihjälbombade barn i Gaza på en månad är helt legitimerat. Noll trovärdighet.
Amen jamen,. Om det ljus någonstans så är det ju i samband med krigsföring. Krig bygger många gånger på desinformation för att få framgång.
Vad jag tycker är lite "roligt" är att det som Hamas gjorde genom att gå in och mörda oskyldiga - då tigger man ju om att få på käften.
Det finns en enda orsak som gör det förståeligt till Hamas aktion och det fullständig hjärntvätt med religiösa inslag i grunden.
Är det värt priset? Tydligen men vi vet innerst inne att man kommer inte till något himmelrike efter att ha dött matryrdöden utan det var detta och sedan inget mer. De som tror på sådant är tyvärr väldigt dåligt upplysta och lever i fattigdom så livet är inte så högtidilgt och för att stå ut slår prästerskapet d vs tyrannerna i folket att Ni kommer som hjältar till en bättre värld. Nä du liken efter de s k piloterna 9/11 låg nedaför ocg blev uppsopade som aska och sedan slängda i Hudson river. Det är sanningen och inget annat än sanningen. Det jag önskat är att kunna få se deras förvånade ansiktsutryck och höra de säga: Detta är väl inget paradis att spridas som aska i nerskitad Hudson flod. Vi var ju lovade att få komma till paradiset.
Citera
2023-11-25, 12:22
  #437
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Märkligt att alla dessa musliner ändå väller över landets gränser om Sverige nu är så islamofobiskt.

Själv bryr jag mig inte ett smack om deras religion. Det är deras beteende som jag inte gillar.
Du begår ett misstag i att inte bry Dig. De kommer för att ta över. Detta är en pågående process och det finns t o m ett årtal när allt ska vara klart.
__________________
Senast redigerad av DrLECTER 2023-11-25 kl. 12:24.
Citera
2023-11-25, 12:23
  #438
Medlem
DrLECTERs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leland1979
Nja, inte riktigt. Terroristerna i Hamas har utfört en brutal attack på Israel och får nu skörda konsekvenserna. Som man bäddar får man ligga.
Dert blir så när religonen förblindar.
Citera
2023-11-25, 12:30
  #439
Medlem
bema56s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Den enda som kan klassas som dvärg är väl puttefnasket Ulf , han väl bara tre äpplen hög. Den psykotiska dvärgen i Rosenbad.
Vi minns honom bäst som judarnas förespråkare i Sverige, ständiga möten hos Judiska Rådet, Förintelsepornograf och synagogsbesökare.
Regenten som gav ansikte till att Sverige aldrig kommer med i NATO, ökad polarisering och främlingsfientlighet.
Hans försägande kommer nog garanterat med i historieböckerna. Säkert omskuren.
Så du tror alltså att han tänkte säga att Israel har rätt att begå folkmord?
Citera
2023-11-25, 12:34
  #440
Medlem
Giant Squids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bema56
Så du tror alltså att han tänkte säga att Israel har rätt att begå folkmord?
Inte medvetet, men det var nog vad han innerst inne tänkte. Och lät munlädret gå lite för snabbt. Han har ju inte tagit avstånd eller fördömt massmorden på civila och barn ifrån Israels håll. Då stödjer han ju folkmord, om man ska använda prosionistisk omvänd retorik.
__________________
Senast redigerad av Giant Squid 2023-11-25 kl. 12:36.
Citera
2023-11-25, 12:40
  #441
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Slutaljugnubog
Du verkar inte må så bra. Du vill se världen brinna men vet inte ens varför. Vilket jävla offer. Skriv istället vad du står för och varför. Annars kommer du inte får fler svar för att föda ditt ego.

Tack, jag mår utmärkt. Det är tyvärr du som vill se världen brinna, i synnerhet Sverige. Jag föraktar dig och din sort.

Jag väntar fortfarande på att du ska styrka dina tidigare påståenden.
Citera
2023-11-25, 12:42
  #442
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Giant Squid
Inte medvetet, men det var nog vad han innerst inne tänkte. Och lät munlädret gå lite för snabbt. Han har ju inte tagit avstånd eller fördömt massmorden på civila och barn ifrån Israels håll. Då stödjer han ju folkmord, om man ska använda prosionistisk omvänd retorik.

Ditt resonemang går alltså helt ut på att du antar dig veta vad Ulf Kristersson tänker. Styrk dina påståenden istället för att sprida dynga.
Citera
2023-11-25, 12:51
  #443
Medlem
Kanske var han på väg att säga folkmord, kanske inte. Ulf är den enda som vet och någonsin kommer veta.
Så hur fan kan detta vara någonting att snacka om?
Där här är uppblåst bortom alla proportioner!
Citera
2023-11-25, 12:51
  #444
Medlem
Sarumans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slutaljugnubog
Nej. Jag anser inte att man ska uttala sig för hur man känner. Det är usel diplomati. Och om man anser som man gör så all respekt till det men då ska vi inte ingå i militära allianser med sådana länder som kan dra in oss i krig.
Med bank id är möjligheten om direkt demokrati inte omöjligt då medborgare skulle kunna rösta digitalt i en app för omröstning gjord av staten tex.

Jag har inget intresse av att bråka med dig. Så ska du svara, ha lite kontext och inte massa spott i ansiktet.
Det var inte meningen att spotta dig i ansiktet, det var en enkel fråga. Jag förstår din åsikt som att svenska politiker gör fel som markerar mot länder som agerar odemokratiskt, och som i förlängningen blir ett säkerhetspolitiskt problem för oss (lex Hitler, Putin etc.)?

Ska vi då acceptera konsekvenserna som det riskerar att medföra, med förlust av vår suveränitet som stat? Eller tänker du att vi ska sticka huvudet i sanden och lita på att någon annan löser internationella problem som riskerar att slå mot oss? Eller ser du någon annan lösning?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback