Citat:
Ursprungligen postat av
Dofehix
Legitimt självförsvar, hur skulle man annars agera? Låta lågintelligenta Islamister härja fritt? Sätt hårt mot hårt. Palestina är ett näste för terrorister och barnen uppfostras samt dras in i terrorverksamhet. Någon måste agera man kan inte bara stå och titta på. Man bedriver ett sånt starkt hat så många går med i Hamas.
Hade någon låst in mig i ett fängelse då hade jag också börjat hata troligtvis. Palestina är världens största fängelse, Israel har fördärvat deras förmåga att bli en fri stat och utvecklas. Man har bara tryckt in alla i ett hörn och spärrat in dem.
Det är ganska så uppenbart att detta inte kommer hålla. Folk har krigat för bagateller och det är ingen tvekan om att folk kommer kriga när det rör sig om sin egen frihet.
För Palestina hjälper ingenting. Att sitta med ett leende på läpparna och hoppas på att man eventuellt kommer få en fri stat kommer inte att hända och detta vet Palestinierna om.
Planen var att utföra denna attacken och sen låta Israel bomba sönder allting på detta sättet kan andra länder godkänna Palestina som en fri stat efter utredningar. Dem behöver också ett hem som judarna en gång behövde, lösa kommer dem inte att springa runt.