Citat:
Ursprungligen postat av
Robbinist
Ingen av de kända envåldshärskarna som du nämner tillkom på folkets begäran i tider av samhällelig orolighet.
Detta påstående är inte korrekt för alla de nämnda ledarna. Lenin och hans bolsjevikparti tog makten under den ryska revolutionen 1917, som uppstod på grund av missnöje med tsarregimen och den pågående första världskriget. Castro och hans gerillakrigare störtade Fulgencio Batistas regim i Kuba efter en långvarig period av politiskt och socialt missnöje.
Citat:
Ursprungligen postat av
Robbinist
Det blev väldigt svåra sociala och oroliga tider efter att samtliga av dessa personer tog makten.
Det stämmer att det uppstod svårigheter och social oro efter att dessa ledare kom till makten. Men att fördjupa oss i en sidodiskussion om bedömningen av dessa ledares regeringstid och dess påverkan på samhället tar oss bort ifrån kärnpunkten.
Kärnpunkten är denna:
Det går inte att förneka att dessa ledare förespråkade vänsterorienterade ideologier. Det går inte att förneka att dessa ledare kom till makten på grund av en långvarig period av socialt missnöje, och inte för att massorna som stöttar dem hade "högerextrema" åsikter och älskar starka ledare i sig själv. Du förlorade. Svälj din stolthet, mogna ur ditt ego och erkänn att du hade fel. Det är ok. Alla kan ha fel ibland.