Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-11-21, 18:28
  #109
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FuckedWrongHole
Är det inte mer logiskt att kvinnor ska jaga män.

Män bidrar med:

Rikedom
Beskydd
Barn
Intellekt
Vägledning
Självförtroende
Disciplin

Vad bidrar kvinnor med i dagens samhälle när de inte längre är och vill vara traditionella?

Fitta
Kramar?

Fyll gärna på listan, men är det inte befängt att det finns så mycket ensamma män till skillnad från kvinnor. Det borde vara tvärtom.

Bara av att läsa här på Flashback gör en ju lite ledsen när det kommer ut 10 ensamhetstrådar från män varje dag.
Män vill investera i en svår kvinna. Kvinnorna vet detta.
Citera
2023-11-21, 18:32
  #110
Medlem
Hallbarhetnollas avatar
Jägare är oftast män och därför jagar oftast män också oftare kvinnor.
Kvinnliga jägare jagar oftare män än tex kvinnliga bibliotekarier
Citera
2023-11-21, 18:39
  #111
Medlem
Faktum är att kvinnor "jagar" lika mycket som män. Bara för att trådstartar'n aldrig blivit raggad på betyder det inte att kvinnor aldrig raggar.
Citera
2023-11-21, 19:01
  #112
Medlem
Logique88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idiamindada
Så upplever nog få sitt liv.
Så upplevde jag ditt svar. Varför bry sig om ett problem om man kan skippa att bry sig? Försvinner problem för att man väljer att ignorera dem?
Citera
2023-11-21, 20:27
  #113
Medlem
UyCVswHfsnM2z3nHs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sardellini
Faktum är att kvinnor "jagar" lika mycket som män. Bara för att trådstartar'n aldrig blivit raggad på betyder det inte att kvinnor aldrig raggar.

Källa?
Citera
2023-11-21, 21:11
  #114
Medlem
StorTuffBikers avatar
Stämmer det verkligen?

Klart de inte jagar vem fan som helst, men har du något att erbjuda, som utseende, pengar, trygghet eller status på något sätt, så behöver du inte jaga själv. En polare visade sin Tinder-profil. Han har alla dessa manliga attribut, muskulös, kriminell aura, tatueringar. Brudarna kastade sig över honom. Hundratals likes och brudar som skriver först till honom och hade kommit direkt och knullat om han bad dem.

Det är inte svart eller vitt. Men självklart kommer brudarna inte springa efter dig om du är en arbetslös, otränad och ful kille som sitter hemma och runkar i din lägenhet hela dagarna. Är du däremot typ tungviktsmästare i boxning eller en flickidol, ja då kommer de slänga sina trosor på dig.
Citera
2023-11-21, 21:32
  #115
Medlem
Fyndigt-namns avatar
Hur kommer det sig att lejon jagar gazeller och inte tvärtom? Där har du svaret Einstein
Citera
2023-11-21, 21:44
  #116
Medlem
Joakwims avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FuckedWrongHole
Fyll gärna på listan, men är det inte befängt att det finns så mycket ensamma män till skillnad från kvinnor. Det borde vara tvärtom.

Bara av att läsa här på Flashback gör en ju lite ledsen när det kommer ut 10 ensamhetstrådar från män varje dag.
För varje kvinna som umgås med en man så umgås en man med en kvinna. Att män skulle vara mer ensamma än kvinnor förklaras nog bättre av att män inte umgås med män i samma utsträckning som kvinnor umgås med kvinnor. Fast det stämmer nog inte heller.

Den rimligare förklaringen är förstås att du har en förvrängd incel-världsbild
Citera
2023-11-21, 22:07
  #117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dalavita
Ingen har sagt att foster kan överleva utan modern. Det är inte det som avgör om det är ett mord eller inte, förutom för de religiöst övertygade. Jag använde dina tidigare definitioner och sa att du ålar dig, och du har nu för tredje gången ändrat måttståck för vad som gör att det inte skulle räknas för mord. Jag vill bara se vart du står i den här frågan då jag tycker du ålar dig något extremt här. Rent konkret är det en organism med sitt eget DNA, inte ditt eller faderns, som utvecklas i rasande takt till att bli ett människobarn. Sen att det inte är livsdugligt på egen vis och att detta på något sätt skulle rättfärdiga mordet per default är något som ideologer lagt till för att blidka abortförespråkare. Ideologi och politik, och en åsikt, snarare än medicinsk expertis. Skilj på detta är du snäll. För övrigt är jag för abortion i viss mån, men låt oss kalla en spade för en spade.

Jag "ålar" mig inte ett skit. Mina argument för fri aborträtt vilar på betydligt mer saklig fakta än dina och mina argument har varit samma så länge som jag suttit här debatterat just denna sakfråga.

Ett embryo eller foster är INTE barn. Barn definieras födda fram till 18, utan de är vad de just kallas efter sin definition. Man "dödar" alltså inte "barn" då man gör en abort. Ett faktum.
Inte heller går det säga att ett embryo ex är en mänsklig individ vid liv, eftersom det som ger just mänskliga individer "liv" är våra hjärnor och den finns alltså inte eller är inte färdigutvecklad i embryostadiet.
Det går däremot säga att det finns celler "vid liv" ja, men! celler har alltså inte mänskliga rättigheter, inte heller kallar vi celler för människa.

Din syn på detta är precis lika mycket "ideologi" som min syn, OCH! som sagt din syn vilar på betydligt mer osakligt religiöst och sentimentalt strunt än min.

Citat:
Kan du ge exempel på detta? När du skiljer på språk och verkligheten då.

Vilka är min sort och hur använder dom språket? Visa med exempel är du snäll!


Man "dödar barn".....språkligt rent fakta fel just förklarat av mig för hundrade gången.
Hade möjligen varit korrekt säga att man "dödar" ett embryo, men återigen är embryon = människa vid liv. Nej enligt mig. Ett embryo är ett av stadierna i förstadiet till människa, bland andra stadier, dvs den period då celler växer till sig och organiserar sig mot att bilda det som sen blir en människa.
Embryo övergår sen till foster, så fort som tillväxten av armar och ben börjar synas.
Och kan man döda förstadier? Nej. Man kan stanna utvecklingen INNAN celler har hunnit formatera sig till div. organ ex hjärna.
Men det är alltså inte att "döda" en människa.

Citat:
Jag håller med, men det feministiska narrativet offersätter henne här per default, så etablissemanget säger vad hon vill.


???
vad menar du ens?

Är sextraffickingoffer ex inte offer?

Citat:
Och skillnaden mellan att jag är en slav eller inte är att jag får betalt för det arbetet jag gör. Jag skulle inte göra mitt arbete om jag inte fick betalt för det. Det handlar om det gamla uttjatade "är sex en tjänst"-argumentet och jag tänker inte dra det igen här. Det jag ville poängtera var hur ni använder ord för att lura människor till att mord inte är mord, och att samtycke inte är samtycke, men istället är våldtäkt.
Ha sex är knappast ett arbete.
Så den jämförelsen är bara nonsens.

och nej precis du är inte speciellt "villig" att göra det du nu arbetar med av egen lust eller vilja, utan du gör det för att du får en ersättning för det.

Berätta HUR! använder inte din sida just ord för att lura folk att aborter är "mord av barn"
Och köpa sex inte är en form av våldtäkt? Och att "samtycke" är samtycke till pengar och inte samtycke av sexuell vilja.


Samtycke handlar om att någon faktiskt VILL ha sex med dig av SEXUELLA skäl, och inte ekonomiska, tvångsmässiga, eller dylikt, utan EGEN sexuell drift, vilja, lust etc .

Eller? du kanske inbillar dig att detta har inte just kvinnor?


Återigen vem fan? är det som "ålar sig" med ord här.


Citat:
Nej, inte i ren juridisk mening i det feministiskt religiösa Sverige, men trots det samtycker både torsken och den prostituerade i det idéella fallet.

I vilket fall som helst tänker jag inte diskutera detta vidare, ville bara poängtera hur du ålade dig, om inte du märker det så kanske andra gör det. Lycka till!

"feministiskt religiösa Sverige"
annat ex. på missbruk av ord.
Feminism är en politik ideologi och ingen religon.
Religon definieras tro på högre makter.

Förvisso du kan ha enstaka fall där människor säljer sex av egen sexuell vilja. Och har frihet att välja, sluta etc. när lusten till detta avtar.
Men! tror inte det gäller en speciell stor grupp av sexsäljare i världen.
Och en sexköpare bör fan inse att det existerar en rätt stor grupp av sexsäljare därute som inte samtycker av sexuell vilja till sex, utan för att de är tvingade av olika skäl.

Och vet man om att risken är rätt stor att man ligger med någon som egentligen inte alls är sexuellt intresserad, så begår man en form av våldtäkt då man köper sex.
Citera
2023-11-21, 22:27
  #118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Det är väl närmast precis tvärtom i dagens feministiska kontext. All kvinnlig sexualitet skall levas ut och är positiv, under det att all manlig sexualitet är suspekt och skamlig. Feministerna har emelelrtid rätt i en sak - mycket handlar om makt. I mäns fall handlar det om makten att locka till sig och behålla möjligheterna till en sexuell relation, under det att kvinnor behöver etablera en långsiktig relation i syfte att säkerställa trygghet och överlevnad för sig och sin avkomma. Ibland leder detta till att män luras för att få sex, och kvinnor luras för att en man som inte är fadern skall stå för försörjning.

I vår tid, med utvecklandet av moderna preventivmetoder, har det kvinnliga intresset av långvariga relationer med män eroderat, och män blir i högre grad ofrivilligt ensamma. Kvinnor reagerar samtidigt med bestörtning på utvecklingen av sexrobotar, som i hög grad skulle göra män "självförsörjade" på sex utan behov av verkliga kvinnor, varvid kvinnor skulle få svårare att lura pengar och förmåner av män, genom att ta sin barn som en slags "gisslan". Någon motsvarande manlig eller kvinnlig upprördhet över kvinnliga sexhjälpmedel har aldrig förmärkts.

Män och kvinnor har helt enkelt olika förutsättningar, ingångar och intressen i relationer och till sex, och det ligger djupare än enbart att tillsammans hantera fortplantningen, utan själva drivkrafterna för relationsbildning.

Nej är inte manlig sexualitet per se, som man idag försöker skambelägga, utan de negativa varianterna av sexualitet som av tradition just utagerats av män främst.

Pedofili
Incest
Sexuellt våld
Sexuellt tvång
Sexköp
Manipulation
Trakasserande
etc...

Ovan är idag äntligen under luppen och klassat just som skamligt beteende som DEN SOM BETER SIG SÅ är ansvarig för själv, och inte ett offer för beteendet, det med rätta och fan på tiden.

Sen Uven, män är ju i realiteten precis lika ansvariga för sina barn som kvinnor är.
Det är alltså precis samma krav som ska åläggas dem att "säkerställa trygghet och överlevnad" för sin avkomma, och inte något som enkom kvinnor ska avkrävas.
Så??? VEM är det som använder sina barn som "gisslan" för att säkerställa att en partner gör som man själv vill den ska göra?
DIN patriarkala samhällsideal, där kivnnor ska tvingas föda barn mot sin vilja, tvingas ingå äktenskap för att förmå partnern att försörja sin egen avkomma etc etc eller min?
Du bygger dina resonemang hela tiden på att de inte skulle vara samma ansvar utan enkom ett kvinnligt, och det börjar bli jävligt tröttsamt.

Protesterna mot sexrobotar handlar inte om nån rädsla att män skulle sluta "köpa sex" av kvinnor så som du utmålar det...(kvinnor vill ju enligt ditt sätt att resonera bara ha sex med män om de kan "lura" männen på resurser via sex.....finns ju inget eget sexuellt intresse för kvinnor att ligga med män, eller ha relationer med dem, utan det är bara et "maktmedel" att kunna försörja sig och avkomma med....
Så du tänker som en genuin kvinnoföraktare från medeltiden.)

utan för att det finns en reell risk för att den objektifiering som riktas mot kvinnor från män, vissa män ser på och behandlar ju uppenbart kvinnor som "objekt" som kan ägas, kontrolleras, köpas, bestämmas över, domineras över och våldtas inte minst, minskar inte direkt via att man inför robotar.
Citera
2023-11-21, 23:35
  #119
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av expat2021
Ja detta är grunden till att det ser ut som det gör och jag utvecklade det tidigare i tråden.

När män knullar alla kvinnor så kan kvinnorna välja ut top 10% av killarna och bara knulla dem. Då blir majoriteten av män utan och alla kvinnor får sex ändå.

När det däremot kommer till varaktiga relationer skiter det sig för kvinnorna eftersom de har inbillat sig att de kan få topp 10% även om de ser ut som skit. Dessa top 10% är inte intresserade av relationer med mediokra kvinnor, även om de gärna knullar dessa.

Detta är förklaringen till att män jagar kvinnor och inte tvärtom.

Då bör ju alltså alla incels kanske börja gnälla på män att vissa ligger för mycket, med för många...etc
och inte på att kvinnor har rätt till sex, eller rätt välja vem de ska ligga med, hur mycket eller lite de ska ligga etc...

Det där eviga gnällandet över att just kvinnor skulle "ligga runt" som det ständigt ältas om på på detta forum kanske borde vändas åt ett annat håll.
För faktum är ju att "ligga runt" är det män som sysslar med mest.
Citera
2023-11-21, 23:40
  #120
Medlem
flugornass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Jag "ålar" mig inte ett skit. Mina argument för fri aborträtt vilar på betydligt mer saklig fakta än dina och mina argument har varit samma så länge som jag suttit här debatterat just denna sakfråga.

Ett embryo eller foster är INTE barn. Barn definieras födda fram till 18, utan de är vad de just kallas efter sin definition. Man "dödar" alltså inte "barn" då man gör en abort. Ett faktum.
Inte heller går det säga att ett embryo ex är en mänsklig individ vid liv, eftersom det som ger just mänskliga individer "liv" är våra hjärnor och den finns alltså inte eller är inte färdigutvecklad i embryostadiet.
Det går däremot säga att det finns celler "vid liv" ja, men! celler har alltså inte mänskliga rättigheter, inte heller kallar vi celler för människa.

Din syn på detta är precis lika mycket "ideologi" som min syn, OCH! som sagt din syn vilar på betydligt mer osakligt religiöst och sentimentalt strunt än min.



Man "dödar barn".....språkligt rent fakta fel just förklarat av mig för hundrade gången.
Hade möjligen varit korrekt säga att man "dödar" ett embryo, men återigen är embryon = människa vid liv. Nej enligt mig. Ett embryo är ett av stadierna i förstadiet till människa, bland andra stadier, dvs den period då celler växer till sig och organiserar sig mot att bilda det som sen blir en människa.
Embryo övergår sen till foster, så fort som tillväxten av armar och ben börjar synas.
Och kan man döda förstadier? Nej. Man kan stanna utvecklingen INNAN celler har hunnit formatera sig till div. organ ex hjärna.
Men det är alltså inte att "döda" en människa.




???
vad menar du ens?

Är sextraffickingoffer ex inte offer?


Ha sex är knappast ett arbete.
Så den jämförelsen är bara nonsens.

och nej precis du är inte speciellt "villig" att göra det du nu arbetar med av egen lust eller vilja, utan du gör det för att du får en ersättning för det.

Berätta HUR! använder inte din sida just ord för att lura folk att aborter är "mord av barn"
Och köpa sex inte är en form av våldtäkt? Och att "samtycke" är samtycke till pengar och inte samtycke av sexuell vilja.


Samtycke handlar om att någon faktiskt VILL ha sex med dig av SEXUELLA skäl, och inte ekonomiska, tvångsmässiga, eller dylikt, utan EGEN sexuell drift, vilja, lust etc .

Eller? du kanske inbillar dig att detta har inte just kvinnor?


Återigen vem fan? är det som "ålar sig" med ord här.




"feministiskt religiösa Sverige"
annat ex. på missbruk av ord.
Feminism är en politik ideologi och ingen religon.
Religon definieras tro på högre makter.

Förvisso du kan ha enstaka fall där människor säljer sex av egen sexuell vilja. Och har frihet att välja, sluta etc. när lusten till detta avtar.
Men! tror inte det gäller en speciell stor grupp av sexsäljare i världen.
Och en sexköpare bör fan inse att det existerar en rätt stor grupp av sexsäljare därute som inte samtycker av sexuell vilja till sex, utan för att de är tvingade av olika skäl.

Och vet man om att risken är rätt stor att man ligger med någon som egentligen inte alls är sexuellt intresserad, så begår man en form av våldtäkt då man köper sex.
Då vet jag fast jag orkade inte läsa allt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback