Citat:
Ursprungligen postat av
744glx
Har förstått att många tycker det är något av det bästa i livet att titta på sport. Inte sällan väljer man något utländskt idrottslag man inte har någon direkt koppling till och dyrkar det som en religion. Man blir på riktigt euforisk när de vinner och genuint ledsen när de förlorar. Jag fattar fan inte grejen. Varför gör ni såhär?
Berätta!
Suck...
"Titta på vuxna män som springer efter en boll..."
Hur svårt är det att förstå vad idrott symboliserar? Jo, en djupt rotad känsla av "vi mot dom". När min stam vinner i fotboll så ger det känslan av en vinst på liv och död.
När det kommer till fotboll och ishockey är det min stam som spelar som jag haft koppling till från barndomen.
När det kommer till internationell fotboll så beundrar man skicklighet och prestationer. Samma sak när det kommer till skidåkning, skidskytte och annat. Inget konstigt.
Själv fattar jag inte hur folk kan bry sig om tv-spel eller filmer men har för länge sedan förstått att människor är olika.