Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2024-02-21, 16:09
  #421
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Matamata
Eftersom artikeln är låst så får du gärna slänga in ett litet citat.

”Den 6 februari upptäckte förvaltaren av ett lägenhetshuset att det haft inbrott och vandaliserats. Huset ligger utmed Åsenhögavägen vid Bondarp och hade stått tomt en tid innan förvaltarens besök.
”Tvättstugan hade tömts på ny utrustning, alla dörrar i lägenheterna hade sparkats in, toaletter hade vandaliserats, och toalettstolar flyttats på, vattenkranar hade tagits bort och garderober hade förstörts. Dessutom hade de stulit alla brandsläckare och använt dem för att spruta ner allt med pulver. Det verkar även som att de försökt att bränna ner huset”, beskriver förvaltaren i ett mejl till Värnamo Nyheter.

Skadegörelsen ska också ha omfattat att man tömt vattentanken och lämnat hotfulla meddelanden och namn på en stulen reklamskylt som ligger i en av lägenheterna
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback