Citat:
Ursprungligen postat av
Helt-oklart
På riktigt, för allmän underhållning på Flashback? Varenda liten snorpetning eller pungklining? För det är nästan på den nivån som det ofta är. Bättre man tipsar polisen om man har något avvikande att komma med. För vi har väl ändå alla något som vi är mindre stolta över? Ska våra barn och barnbarn behöva veta allt som i fallet är oväsentligt? Sjuk värld vi lever i på många vis, och allt ska ut på nätet.
I början vet man ju inte allt vad som är väsentligt eller inte. Om dina barn eller barnbarn är hyfsat vuxna så lär de få en hel del frågor som är obehagliga av polis ifall du skulle bli mördad.
Att maken till ett BO framstår som sluskig är ju ett typiskt sådant som kan vara irrelevant, eller inte, om det skapat missämja för paret. Kanske är kopplat till någon diagnos, en diagnos som påverkar impulskontroll kanske? En diagnos som kanske gör att partnern stannar i en destruktiv relation för att hen tycker synd om partnern, eller rädsla att bli "dömd" av familj, bekanta etc för att lämna en som är psykiskt sjuk?