Citat:
Ursprungligen postat av
MrSwedeGliderRunt
Finns många jävligt duktiga neger/blandras skådespelare så det är nog inte där det felar, utan det är nog de extremt usla vita kvinnliga skådespelarna samt det oerhört löjliga manuset i såfall.
James. Earl Jones, Morgan Freeman, Denzel Washington osv, visst finns det bra svarta skådisar. När allt handlar om att byta ut vita mot svarta så blir ju det ointressant att titta.
https://www.reddit.com/media?url=htt...a6ff75f3fa5480
Citat:
Ursprungligen postat av
GormDenGamle
Detta är som ljuv musik för mina öron. Jag hoppas inte de i konkurs. Men på randen till det så att de (och många andra) får ett uppvaknande.
Om man ska göra en ny version av en film, ska den likväl hållas så lik originalet som möjligt. Och man ska inte trycka in en massa politik, hudfärger och annat skit.
Jag hoppas att alla bolagen skyldiga till kulturmarxism, woke, propaganda etc går i konkurs. Låt dem självdö så kanske andra bolag med sundare inställning till att förmedla underhållning kan växa fram. Jag förstår inte varför inte någon förmögen person startar ett filmbolag. Det behövs en rejäl nystart inom filmindustrin. Hollywood har spelat ut sig själva.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tompa81
"Den här filmen är inte för er" säger filmproducenterna till vita män som klagar på att deras favoritkaraktärer görs om.
Sedan blir det långa artiklar om onda vita män när dessa inte går och ser filmerna.
Det blir förlust när man gör filmer baserade på politiska budskap istället för handling. Frågan är när de stora bolagen ska inse detta?
Det vet redan, men struntar uppenbarligen i det. Antagligen finansieras de på något sätt genom Blackrock, Vanguard. etc.
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoHitler
Inget problem med kvinnor i huvudrollerna eller negrer homosexuella osv, men storyn är ju skit.... Liksom en hel del av marvels produktioner på sistone. Struntar tptalt om den är woke om den hade haft en bra story....
Finns det krav att det ska vara minst en neger i huvudrollen, två kvinnor ska föra ett samtal som inte handlar om sex, en bög ska vara intelligent, rolig och framstå som normal så blir ju hela upplägget krystat när man ser detta i film efter film.
Citat:
Ursprungligen postat av
Natalz2
De kan inte sluta. De är religöst övertygade och det vi kallar woke kallar de verkligheten.
Något måste ske som får dem att förlora sin tro. Att de förlorar pengar får dem knappast att vakna upp. Apokalypsen kanske?
Jag har inte sett många Hollywoodfilmer gjorda efter 2005. En handfull. Tidigare såg jag en till två i veckan, ibland fler.