Säljer du en ärtbiff för samma pris som nötkött, är marginalen mycket högre. Många vegoprodukter är metoder att marknadsföra grönsaker, detsamma gäller all hype kring att det är mycket mer hälsosamt. Jordbrukare är affärsmän och vill tjäna mer pengar precis som alla andra.
Nej, närproducerat och att saken inte är transporterad hit och dit till både ett 2:a och 3:e land innan den landar på tallriken är nog det enda man behöver tänka på om man vill vara "miljövänlig".
De jämförelserna är ju helt jävla efterblivna, och det tror (hoppas) jag du fattar egentligen. Du tycker bara att det är kul att sitta på kvällskvisten och slentrianhata saker du inte förstår, eller så trollar du.
Btw så är det rätt fånigt att PM:a mig om att sluta försöka locka dig OT när du helt självmant väljer att enbart fokusera på den delen som inte var topic. Du hade kunnat besvara den delen som berörde ämnet istället, men det valde du att inte göra. Och som svar (eftersom du ställde lite frågor och sa att du satte mig på ignore så det inte går att svara) nej, jag tänker inte sluta besvara efterblivna inlägg som du skriver. Skriver du idiotiska saker får du räkna med mothugg, även från mig. Sen är det upp till dig om du vill svara. Och jag behövde inte "gå igenom" en massa för att hitta ditt förra inlägg. Dina idiotiska inlägg gör att du är lätt att minnas, och att du inte har lärt dig något på flera år är knappast mitt fel.
Men nej, självfallet sitter du inte och försöker imitera broccoli av en fläskkotlett. Jämförelsen är ju så urbota jävla korkad. Ser du något etiskt fel med broccoli? Äcklas du av tanken på att det är en äkta broccoli du äter och inte en gjord av fläsk? Om svaret är nej så har du ingen anledning att försöka efterlikna broccoli med fläsk.
Jag efterliknar saker hela tiden när jag lagar mat. Väldigt ofta baserat på pris eller tillgång. Har jag ingen citron hemma? Ja då duger det ofta med vinäger. Har citronerna tiodubblats i pris? Ja, då kan jag ta vinäger istället. Har jag bara färdigskalade räkor så jag inte kan koka buljong på skalen så tar jag lite skaldjursfond. Om ett visst djur jag gillar att äta skulle bli utrotningshotat så hade jag kikat på djur som smakar snarlikt. Osv i all oändlighet.
Att göra etiska val innebär ofta uppoffringar, och det är väl klart som fan att man hellre undviker att göra de uppoffringarna?
Det är inte bara med mat som folk substituerar av etiska skäl. Päls är något som många betraktar etiskt förkastligt, så enligt din banjologik ska alltså någon som avstår från päls inte heller få köpa varma kläder? Vidare finns det många ämnen som används i industri och medicin som man tidigare enbart kunde utvinna ur djur. Idag tillverkar man flera av dessa på syntetisk väg, både av ekonomiska och etiska skäl. Men det är väl också fel enligt dig? Nej, förmodligen tycker du inte att det är det, men du har inte en jävla susning om hur du ska förklara varför.
Dina inlägg är ju så korkade att klockorna på specialklassen i särskolan stannar, snubblar och stukar foten.
Citat:
Ursprungligen postat av tastas
Vilka är det du tycker är idioter, producenterna eller vegetarianerna som inte konsumerar produkterna?
Det är väl inte så konstigt att man gör vego-produkter som köttbullar och korv. Det är ju en form… och blir bökigt att äta korv med bröd eller hamburgare med bröd om det istället för korv bara gjordes stora pyramidformade sojabitar. Håller däremot med om att det blir konstigt när man efterliknar typ en biff med ”fettrand”.
Men borde inte smaken av djurkött kännas motbjudande och påminna om att det finns djurplågeri?
Är man uppvuxen med mammas köttbullar äter man gärna något som ser ut och smakar likadant sedan man blivit vegan (därför att köttproduktionen blir alltmer absurt grym).
Gluten är det många som inte tål. Det förstör tarmluddet och skapar infektioner som kan leda till döden om det inte behandlas. ie. man äter glutenfritt. Så därför är det viktigt att tydligt visa att det är glutenfritt.
I övrigt håller jag med. De behöver inte använda kött-ord för köttfria produkter som efterliknar köttvarianten.
Må så vara att somliga inte tål gluten men hur många i procent av t.ex. Sveriges befolkning?
Hur länge har glutenproblemet/glutenintoleransen i Sverige pågått?
En teori är att det, i likhet med mycket annat, kan bero på gifter och kemikalier, kanske genom plast, kanske i plastleksaker, oavsett åldersinriktning.
Jag är varken vegan eller vegetarian men tänker att 99.99% av alla vegan/vegetarianer har en gång varit köttätare och lärt sig hur man gör alla dom vanligaste maträtterna. Korvstroganoff, Spaghetti köttfärsås, Koldolmar, Ungsbakad falukorv osv osv. Det är lättare att översätta alla recept som finns online eller dom man kan i huvudet 1:1 med vego-liknande produkter.
Eller om bara en i familjen är vego men resten äter vanligt så kan man bara steka på några extra vego köttbullar när män ändå gör köttbullar och potatis.
Det finns ju linsgrytor och skit man kan äta som är vego men det är ju inget de flesta lärt sig på hemkunskapen eller hemma hos mamma
Varför ser vegoprodukter ut som köttprodukter? Därför att folk som blir vego ska ha det lättare att fortsätta laga samma maträtter som gjorde innan man blev vego
Du har en poäng där...att det blir lättare men varför ska det bli lättare att bli vegetarian/vegan?
Det finns sannolikt en politisk dimension i detta, precis som med elbilar, d.v.s. att fler människor tänks äta vegetariskt och veganskt och att övergången/transitionen ska bli så "smidig" som möjligt, innan tvång och köttförbud (/förbud mot fossila bränslen) införs.
__________________
Senast redigerad av GhostofDemocracy 2023-11-09 kl. 05:19.
Vegetarianer äter ej kött men e sjukt sugna på det. De är de tänkta kunderna. Därför såna produkter säljer. Oumphf, marinerad jackfruit mm smakar köttlikt. Inte som oxe el hjort men det e la okej för vegetarianen som glömt hur det smakar.
Hur beskriver man en produkt som ska smaka kött om man ej liknar den med kött? Vegobiff kan vara såna gjorda av linser etc ej köttigt.
Hur kommer det sig att vegetarianer är "sjukt sugna" på kött?
De har ju redan befintliga produkter, utan kött i namnet. Eller inte.
Åh! Bra! Jag har själv velat göra en sån tråd. Varför saknar veganer äkta vara så mycket att man måste döpa sin skitprodukt, helfabrikat, till "nästan-kött-namn"?
Exempel:
FEJKON (istället för bacon)
SHEESE (istället för Cheese dvs ost)
JEEZY (samma anledning)
VEEF (istället för beef, t ex ROAST VEEF)
FUSKPINNAR (!)
K*TTBULLAR (ist... ja ni hajar)
CHÖRIZO (-"-)
S*LAMI...
GR*LLBURGARE...
SCHN*TZEL...
VARFÖR saknar man köttet så mycket?
Att man t o m gör en hel sida om hur man gör det godaste veganska baconet?
Som alltså inte är bacon utan:
* Alspånsrökt tofu
* Tunt hyvlad morot med Liquid Smoke och soya (mmmmm låter ju som jättegod bacon)
* rispapper som man låter marinera i div medel
Alltså... Man blir ju mållös. Ät era jäkla grönsaker istället!
Glöm aldrig grillostens likhet med kött.
Eller varför inte lite tempeh?
Förekommer i wraps.
"
Citat:
Tempe tillverkas vanligen av kokade sojabönor där ett svampmögel tillsatts. På en till två dagar bildas ett vitt mycel som binder samman bönorna till en fast massa, som pressas till vita kakor och vanligen friteras[2] eller steks.[6] Här används då en speciell form av mögelsvamp, Rhizopus oligosporus, som i engelskspråkiga sammanhang saluförs som Tempeh starter.
Det är väl inte så konstigt att man gör vego-produkter som köttbullar och korv. Det är ju en form… och blir bökigt att äta korv med bröd eller hamburgare med bröd om det istället för korv bara gjordes stora pyramidformade sojabitar. Håller däremot med om att det blir konstigt när man efterliknar typ en biff med ”fettrand”.
Menar du att livsmedel är en sorts konstform, där ingenting längre är att betrakta såsom varande konstigt?
Allt i sammanhanget är konstigt och idélöst.
Varför inte pyramidformade sojabitar, eller inga alls?
Bra idé. Din alltså. Och min.
Tillsammans kan vi åstadkomma tjänlig människoföda, humanifierad, förmänskligad, ej processad, ej robotifierad, m.m.
Jag håller helt med. Man får ju "ersatz"-känsla av många av dessa produkter.
Man borde satsa mer på genuint goda vegetariska/veganska rätter. Den bästa veganska rätten jag känner till, med bra proteininnehåll är falafel. (Och inte någon skit man gör på konserververade kikärter. Dessa är nämligen kokta.)
Annars kan man titta mer på det indiska köket. 1 miljard vegetarianer som lagar mumsig mat.
Du har en poäng där...att det blir lättare men varför ska det bli lättare att bli vegetarian/vegan?
Det finns sannolikt en politisk dimension i detta, precis som med elbilar, d.v.s. att fler människor tänks äta vegetariskt och veganskt och att övergången/transitionen ska bli så "smidig" som möjligt, innan tvång och köttförbud (/förbud mot fossila bränslen) införs.
Du kommer inte bli tvingad att byta kön för att några blir vegetarianer, jag lovar. Du kan fortsätta vara en top-g
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!