Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-11-08, 22:24
  #133
Medlem
Ormen Långes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AndyMcCoy
Men du har missat att dåtidens vetenskapsmän var just fritänkare som utmanade rådande sanningar?
Det är just det som för utvecklingen framåt, att man ifrågasätter, utmanar och testar de sanningar som för tillfället råder.

Vi vet att många historiska sanningar varit felaktiga, så är det någonting annat än rent naivt att tro att dagens sanningar inte kommer att dömas ut i framtiden.
Vi vet också att historiska regeringar har ljugit och manipulerat för att behålla makten (och pengarna). Man behöver inte ens gå så långt bakåt i tiden eller långt bort geografiskt.
Är det annat än naivt att tro att det inte skulle förekomma idag också?
Eller att det inte skulle kunna förekomma här?

Och det var likafullt folk (ofta finansierade av statsledningar, kyrkan, eller rika mecenater) som lät insamlad data och väl formulerade hypoteser tala och inte förutfattade meningar eller deras rika inre känsloliv. D.v.s. den direkta motsatsen till konspirationsteoretiker eller för den delen det kollektiv som TS verkar vara en del av.
Citera
2023-11-08, 22:30
  #134
Medlem
Trump24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stallhagen
Tja, det är väl samma fenomen som för Trumptroll och russofiler. Samma prototyp-Incel kan man misstänka.
De du beskriver låter som vänsterfeminister dock. Hatiska på allt och alla. Simps som ingen kvinna vill veta av.
Citera
2023-11-08, 22:31
  #135
Medlem
Trump24s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Smugumin
Att få sin världsbild från pinsam alternativmedia och konspirationsteorier är tecknet på en NPC.
Träffade jag en öm punkt eller? Erkänner du att jag har rätt gällande woke-dårar?
Citera
2023-11-10, 00:21
  #136
Medlem
Japp, alla de här människorna som har de här förbjudna åsikterna är en egen folkgrupp i Sverige och de kommer alla att gå med muslimerna till slut, eftersom de otroligt nog är mer öppna och tillåtande mot olika åsikter.
Citera
2023-11-11, 16:02
  #137
Medlem
Jogubbars avatar
Samma folk på vilket sätt? Jag har fått för mig att pro-palestinafolk är samma politiskt korrekta folk som hatade på antivaxxare under corona, så att dessa skulle vara av samma sort har jag svårt att se.
Om man är pk så ser man ju antivaxxare och rysstroll som onda och tydligen är man även en ond människa om man inte älskar Palestina och inte tycker så så synd om dem. Pro-Palestina finns i typ vänsterpartiet och där skulle man inte direkt finna någon av dessa andra människor som du har listat. Pro palestina hör med andra ord inte hemma i denna kategori, de är motsatsen till övriga av dessa människor
Citera
2023-11-11, 16:07
  #138
Medlem
BigBusinesss avatar
Ta bort antivaxxers så håller jag med om listan.

Finns i dag inget tvivel om att något gick galet med corona-vaccineringen. Inget foliehatt med det alls, även om det så klart späs på och förstoras av trollfabrikerna som vill skapa splittring i väst.

Sen proryzzar tror jag knappt finns. De flesta är nog betalda ryzzar i en trollfabrik men många är nog bittra muslimer som tror allt elände i mellanöstern beror på USA, och låter sitt USA-har fläcka allt annat.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback