Citat:
Ursprungligen postat av
Mamse
Även om man är medlem i en sekt så har man ju egen fri vilja och sina egna tankar som ingen kan läsa eller beröva en. Vi kan aldrig veta vad en människa tänker när vi ifrågasätter deras tro, men någonstans borde de väl reflektera över varför ett påstående stämmer/inte stämmer och inte bara avfärda det utan att kolla eller ta reda på om det är sanningsenligt?
Nej, det är inte så enkelt som du tror. Sektmedlemmar har inte längre någon fri vilja eller egna tankar, även om de själva inbillar sig att de har det.
Att ledaren eller en ledargrupp styr hur medlemmarna ska tänka, uppföra sig och tala med varandra och andra i omgivningen är ett av kännetecknen för att det verkligen är en sekt.
En viktig del i en sekt är vad många brukar kalla för hjärntvätt, men det är egentligen inte någon bra term eftersom man då oftast även säger det som om att sektmedlemmen har "blivit utsatt för hjärntvätt", men det är inte riktigt så som det fungerar. Hjärntvättandet är det sektmedlemmen själv som gör, helt enkelt genom att självmant ändra sitt beteende.
Så när det gäller begreppet hjärntvätt så tycker jag att man snarare borde använda ordet "tankestyrning". Det är enligt min erfarenhet mer beskrivande av vad som faktiskt händer. Det är ju inte så att någon tvättar hjärnan, utan det handlar snarare om att man själv styr hur man själv tänker. Det handlar alltså om att man anpassar sitt tänkande till en redan fastställd modell och sedan får man inpräntat vad man får tänka och vad man inte får tänka, vilket leder till att man själv börjar att hindra sig själv från att göra vissa saker och i stället för att själv observera så accepterar man vad andra inom gruppen säger att man ser. Alltså börjar man att lägga till tolkningar till det man ser eller så börjar man att blockera vissa saker mentalt. Och när man kommit så långt i sin anpassning till sekten så har man inte längre en fri vilja eller "egna tankar". Man har en anpassad vilja och anpassade tankar.
Ett exempel som de flesta som skriver här kan relatera till är t.ex. tsunamin i Thailand 2004 som av kristna sekter kan ses som Guds straff för något eller ett tecken på att Harmageddon närmar sig – dvs. man
lägger till en påhittad tolkning i en observation så att den ska passa in i en egen
redan etablerad övertygelse.
Och vilket är då det mest effektiva sättet att åstadkomma en hjärntvätt på? Jo, man ser helt enkelt bara till att åtskilliga gånger upprepa mantrat att utomstående inte är att lita på eller att ”djävulen är ute efter att förleda” eller att alla nyhetsmedia, alla webbplatser, alla vänner, alla familjemedlemmar och alla medarbetare som inte fullständigt håller med om den egna lärans åsikt
helt enkelt inte är trovärdiga eftersom de
naturligtvis har fått något om bakfoten och inte förstått hur det
egentligen är eller helt enkelt har ett
dolt syfte att förleda troende.
Det gör att så fort som någon säger något kritiskt om den egna tron så slår de självmant hjärntvättade automatisk dövörat till och tänker att
”det är synd att de inte har fattat hur det egentligen är” och då spelar det sedan ingen roll att det som den andre säger rena rama sanningen – det är som att hälla vatten på en gås. Vad de än säger så går det bara in genom det ena örat och ut genom det andra.